[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^6194|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/10/sekerli-ve-gazli-icecekler-hucrelerimizi-daha-hizli-mi-olduruyor_arkaplan.jpg|caption^null|alt^null|title^sekerli-ve-gazli-icecekler-hucrelerimizi-daha-hizli-mi-olduruyor_arkaplan|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”1″ css=”.vc_custom_1506870788243{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column][vc_empty_space height=”262,00px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1506871625886{padding-right: 15px !important;background-color: #ffffff !important;}” el_class=”yesil”][vc_empty_space height=”262,00px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Sanırım ben şekere savaş açtım. 😎 Hatta size her şeker lafı geçtiğinde izlemenizi önerdiğim “That Sugar(Şeker Filmi)“ni izlemenizi tavsiye ediyorum. Ben şekeri hayatımdan çıkardım inanın bu hem zor hem de kolay. Bu konuda algınız açık olduğunda elinizi attığınız her üründe şeker olduğunu görebilirsiniz. Özellikle çocuğunuz varsa bu algınızı çok geliştirmeniz gerekiyor.

[/vc_column_text][vc_column_text][ilgili id=”5631″][/vc_column_text][vc_column_text]

Şekerin obezite dahil birçok hastalığa yol açtığı araştırmalarda belirlenmişti. Yapılan bu çalışmanın iddiasına göre, günde bir tane bile şekerli ve gazlı içecek içmek, vücudunuzdaki hücrelerin erken yaşlanmasına /ölmesine sebep olabilir. Hücrelerde yaşlanma belirtisi olan ozom başlarındaki telomerlerin kısalmasıyla ilgili (Telomer Nedir?). Hücrelerimiz bizi genç ve sağlıklı tutabilmek için her bölündüğünde, telomerler sürekli kısalır. Ayrıca telomer uzunluğu stres, sigara, obezite, egzersiz eksikliği, kötü beslenme alışkanlıklarının da katkısı ile daha da kısalırlar. Bu yeni araştırma ise gazlı/şekerli içecek içmenin işlemi hızlandırdığını iddia ediyor.

San Fransisko Kaliforniya Üniversitesi Yaşlanma, Metabolizma ve Duygu Merkezi başkanı ile çalışmanın eş başkanı olan Dr. Elissa Epel, bir telefon mülâkatında The Huffington Post’a şöyle konuşuyor: “Kısalmış telomerlere sahip olmak, hayatta daha erken kronik rahatsızlıklar geliştirmenin kuvvetli bir habercisi niteliğinde. Bu yüzden obeziteye ek olarak, gazlı içeceğin sağlığımıza etki edebiliyor olduğu başka bir yol daha var.” Çalışmanın baş yazarı Dr. Cindy Leung, yazdığı bir açıklamada gazlı içeceğin telomer uzunluğu üzerinde sahip olduğu bariz etkinin, sigaradan kaynaklanan etkiler ile aynı olduğu aktarıyor.

Araştırmacılar, çalışma için 20 ve 65 yaş arası 5.309 sağlıklı erkek ve kadından alınan DNA’larda telomer uzunluğunu ölçtü ve her kişinin düzenli olarak ne kadar şeker ile tatlandırılmış gazlı içecek içtiğine baktı. Veriler 1999’dan 2002’ye kadar uzanıyordu. TIME dergisinin bildirdiğine göre araştırmacılar, günde 240 ml. gazlı içecek içtiğini bildiren insanların telomerlerinin, bu kişilerin biyolojik yaşlarının 1.9 yıl daha kısa olduğunu gösterdiğini buldular. Günlük 600 ml. içmek 4.6 yıl daha fazla biyolojik yaşlanma ile bağlantılandı.

 

Kaynak: American Journal of Public Health

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]
Published On: 2 Ekim 2017 / Categories: BLOG, Sağlık / Tags: , , , , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.