[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^6938|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/12/dilencilige-baslayacaklar-icin-altin-ogutler.jpg|caption^null|alt^null|title^dilencilige-baslayacaklar-icin-altin-ogutler|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”browser_size” css=”.vc_custom_1512501787369{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column][vc_empty_space height=”330px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1510251627482{padding-right: 15px !important;}” el_class=”yesil”][vc_column_text][yazar] [okuma] [gor][/vc_column_text][vc_empty_space height=”250px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Dilencilik büyük bir sektör. Dilenciler de bu sektörde daha verimli çalışmak için belli kuralları takip edebilirler. Bu yüzden dilenciler için birkaç değişiklik önereyim, aramızda dilenci arkadaşlar varsa faydalansınlar.


1) Yalvarma sesini yapmayın. Ağğbiii nolurr çocuğuma bir ekmek parası gibi yaklaşımlar acındırmaktan çok sinirlendirmekte. Özellikle cami çıkışında bir çok dilencinin aynı ses tonuyla yalvarması bir zaman sonra reklam körlüğü gibi, duyulmamaya başlıyor. Farklı bir ses tonu aradan sıyrılmanıza yarayabilir.


2) Suriye’den geldik argümanını kullanmayın. Suriyeliler her ne kadar muhafazakar kesimde kardeşlerimiz diye anılsalar da, gerçekten kimse sevmez kendilerini. Özellikle Suriyeli değilseniz, bu tekniği kullanmayın.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][ilgili id=”6907″][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]


3) Karnım aç modası geçti. Son zamanlarda büyük bir karton tabela üzerinde ‘AÇIM’ yazan dilenciler görüyorum. Aç olmak maalesef Türkiye gibi bir yerde geçerli değil. Biliyoruz ki bir insan 1 TL’ye ekmek alabilir, 50 kuruşa su alabilir. Çok fazla açsan, belediyeye gidip durumunu belirtip yemek isteme hakkın mevcut. Özellikle bakıyorum şişko adamlar bunu yazıyorlar, nasıl bir açlık bu? Bu devirde açlıkla prim yapamazsınız.


4) Yoldan geldim buralarda kaldım demeyin. Son zamanlarda insanlar bu tip taleplerde bulunan dilencileri tutup otogara götürmeye veya bilet almaya kalkıyorlar. Zor duruma düşmeyin.


5) Güzel giyinin ve bir şey satın. Temiz ama eski bir ceket giyin. Saç sakal traşı olun (Taksim’de 5 TL’ye yapılabiliyor, işiniz için yatırım yapabilirsiniz 5 TL) ve sanki önceden bir öğretmenmiş, ne biliyim önemli biriymiş de sonradan hayatın tokatını yemiş gibi davranın. Şerefinizi korumak için de mendil satıyormuş gibi davranın. Efendi olun, eğitimli gibi davranın. Şuan toplumda en acınan kesim bu insanlar.


6) Hikayenizi iyi ezberleyin. Öğretmendim, kanun değişince hastalığımdan dolayı öğretmenlik yapmamı engellediler gibi bir hikaye uydurun. Böylelikle vatandaşlar devletin yaptığı haksızlığı kapatmak isteyecekler ve sorumlu hissedecekler.


Bu 6 maddeyi uygulayın, kar ve verimlilik açısından daha iyi yerlere gelin.


İyi dilenmeler!

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]Kaynak: Enes Karaboğa[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]
Published On: 5 Aralık 2017 / Categories: Genel, Yaşam / Tags: , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.