Mavi Renkte Meyve veya Sebze Neden Doğa da Yoktur

Adnan1 dk okuma süresi

Doğa da birçok tür sebze veya meyve olabildiği gibi, bu sebze ya da meyveler birbirinden farklı renge de sahiptir; sarı, kırmızı, yeşil, turuncu, pembe, mor vb.

Peki bu kadar renk arasında neden ‘MAVİ‘ renk yok?

Bunun bilimsel açıdan kısa, öz ve tatmin edici bir yanıtı var…

Bitkilere rengini veren pigmentlerin kimyasal yapılarından kaynaklanır ve bu pigmentler, bitkiler ve canlılar için hayatta kalma/soyunu devam ettirme içgüdüsünden kaynaklanmaktadır. Mavi ve tonlarını meydana getiren bileşikler genellikle zehirli veya enerji ihtiyaçlarının en minimum olan yapılarda meydana gelir.  Meyveler, bitkinin üreme maksadıyla oluşturduğu yapılardır ve sarı-kırmızı arası tonlar en göze çarpan renkler oldukları için meyve yiyici canlıların ilgisini yeşil-mavi tonlarından daha fazla çekerler.

Kyani Sağlık Üçgeni

Kyani Sağlık Üçgeni

Kyani Sunrise, Kyani Sunset, ve Kyani Nitro FX‘in içinde bulunduğu ürünleri içeren özel pakettir.

Çiçek yaprakları, meyvelerden çok daha ufak ve narin olmaları sebebiyle mavi renkte olabilmeleri mümkün. Fakat, yukarıda sıraladığımız sebeplerden dolayı mavi renk ve tonları, bitkinin meyve ve sap gibi nispeten daha büyük ve kalın organlarında oluşmazlar. Ve işte bu sebepten ötürü de yaban mersini, erik ve patlıcan gibi meyvelerde (patlıcan da bir meyvedir) söz konusu renklerin tonlarını görebilmemize rağmen, gerçek manada mavi renk bir meyve mevcut değildir.

Published On: Mayıs 1st, 2018 / Categories: Yaşam / Tags: , , , , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.