Sosyal Medya Devi: Facebook, Gelirinde %79 Artış Sağladı

ABD seçimlerini etkilediği iddiasıyla şu sıralar başı dertte olan Facebook’un bu durumdan etkilendiği söylenemez. Bu hafta Facebook yetkilileri ABD Kongresi’ne seçimlerle ilgili ifadeleri alındı. Aynı günlere rastlayan gelir raporuna göre Facebook’un üçüncü çeyrekteki kârı yüzde 79 artışla 4,7 milyar Dolara ulaşmış. Geçen yılın üçüncü çeyreğiyle karşılaştırma yapılınca Facebook hissesi başına 1,59 Dolar kâr ederek 10,3 milyar Dolarlık kazanç sağladığı gözüküyor. Analistler bunun 1,28 Dolarlık hisse kârlarıyla toplamda 9,84 milyar Dolar olmasını bekliyordu.

Böyle bir büyümenin gerçekleşeceğini sinyalini veren birkaç veri mevcut. Örneğin platformun kitlesi gittikçe büyüyor: şirketin geçen sene 1 milyar 180 milyon günlük kullanıcısı varken şu anda 1 milyar 370 milyon kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca aldığı reklamlar her yıl yaklaşık yüzde 50 büyümesini sağlıyor. Her bir kullanıcının günlük olarak yarattığı gelir, şimdiye kadar en fazla 7,54 Dolar oldu. Bu da bir kişinin bile ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor.

Facebook şu an yaşadıkları işlerini etkileyebilir. Çünkü reklamları takip etmesi için birçok uzman tutup işin maliyetini artırabilir. Fakat görünen o ki, bu o kadar da önemli değil. Kazançlarla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada CEO Mark Zuckerberg ‘topluluğu korumanın kârdan daha önemli olduğunu’ belirtti. Nitekim diğer sıkıntılar da bir kayıp oluşturmuyor gibi. Çünkü son rakamlara göre şirketin hisseleri bu hafta geçen seneye göre yüzde 47’lik artışla 182,66 Dolar’la kapandı.

Kaynak: Recode

Katkı ve yorumlarınızı ekleyin