Bitcoin’in Gerçek Değeri 0(Sıfır) Olabilir

Adnan2 dk okuma süresi

Morgan Stanley analisti James Faucette ve ekibi geçtiğimiz günlerde müşterilerine gönderdiği bir araştırma notunda Bitcoin’in gerçek değerinin ‘sıfır Dolar’ olabileceğini öne sürdü. Bitcoin şu anda 15 bin 400 Dolar’dan işlem görüyor. (Bitcoin haberlerinde rakam vermek oldukça zor. Haberi yayına aldığımızda bu rakam büyük ihtimalle değişmiş olacak.)

‘Bitcoin’in şifresi çözüldü’ başlıklı yazıda Bitcoin için bir değer hedefi belirtilmedi ancak ‘Bitcoin’e Değer Biçme Çabaları’ başlıklı bir bölümde Faucette bir kripto paraya değer biçmenin ne kadar zor olduğunu açıkladı. “Bu bir resmi para birimi değil, altın değil ve ölçeklenme konusunda birçok sıkıntı çekti.” diyen Faucette şu sonuçlara ulaştı:

Bitcoin’in İlk Milyarderleri, Yabancı Olmadığımız Winklevoss Kardeşler

İLGİLİ YAZI

Bitcoin’in İlk Milyarderleri, Yabancı Olmadığımız Winklevoss Kardeşler

Kripto para piyasasının ağababası Bitcoin, geçen haftayı büyük bir düşüşle kapatmıştı. Ancak geçtiğimiz haftasonunu yükselişle tamamlayan dijital para birimi 11 bin 826 Dolar seviyesine ulaşarak önceki rekoru 11 bin 300 Dolar’ı aştı ve yeni bir eşiğe ulaştı (ardından 12 bin Dolar seviyesi de aşıldı).

Bu soruyu yanıtlamak oldukça zor ancak dikkate alınacak bazı noktalar var.

Bitcoin’e bir resmi para birimi gibi değer biçilebilir mi? Hayır. Bitcoin’le ilişkilendirilmiş hiçbir faiz oranı yok.

Dijital altın diyebilir miyiz? Belki. Altının elektronik cihazlarda ya da takılarda kullanılması gibi fiziksel dünyada Bitcoin’in hiçbir kullanım alanı yok. Ancak yatırımcılar Bitcoin’e değer atfediyor.

Bu bir ödeme ağı mı? Evet ama ölçeklendirilmesi çok zor ve para akışı için herhangi bir ücret alınmıyor.

Bir günde yapılan ortalama Bitcoin transferi 3 milyar Dolar (son 30 günün ortalaması). Döviz pazarında ise günde ortalama 5,4 trilyon Dolar para akışı oluyor.

Bir günde Bitcoin ile yapılan alışverişin 300 milyon Dolar’dan daha az olduğu tahmin ediliyor. Visa ile bir günde yapılan alışveriş miktarı ise 17 milyar Dolar civarında.

Faucette görüşlerini desteklemek için, Bitcoin ile ödeme alan e-ticaret sitelerini gösteren, “Neredeyse hiçbir sitede kabul edilmiyor ve kabul edenlerin sayısı azalıyor.” başlığıyla bir grafik paylaştı.

Faucette bu durumu “Eğer kimse bu teknolojiyi bir ödeme yöntemi olarak kabul etmezse Bitcoin’in değeri de sıfıra düşer” şeklinde açıkladı. Bitcoin belki direkt olarak alışveriş yapmak için kullanılamıyor ancak hala pek çok resmi para birimine direkt olarak çevrilebiliyor.

Kaynak: Business Insider

Published On: Aralık 26th, 2017 / Categories: İnternet & Girişim / Tags: , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.