Facebook Tuzak İçerikleri Paylaşımlarını Tespit Edip Cezalandıracak

Adnan2 dk okuma süresi

Facebook, kullanıcıların kendilerini paylaşım, beğeni ve yorum yapmak için teşvik eden tuzak paylaşımlardan hoşlanmadığına dair bir süredir geri bildirim alıyordu. Örneğin, ‘Koç burcuysanız beğenin!’ şeklinde bir gönderi paylaşmak, daha fazla etkileşim alabilmek adına Facebook’un Haber Akışı algoritmasından faydalanmak anlamına geliyor. Bu yüzden Facebook, bu haftadan itibaren bu tür tuzak başlık ve paylaşımlarla etkileşim elde etmeye çalışan gönderilerin sahiplerini cezalandırmaya başlayacak.

Daha güvenilir bir etkileşim süreci oluşturmak için Facebook ekipleri, farklı tuzak gönderi türlerini tespit edebilen bir makine öğrenimi modelini eğitmek için yüz binlerce gönderiyi inceledi. Bu tarz taktikler kullanılan gönderiler artık Haber Akışı’nda daha az gösterilecek.


Ayrıca şirket, Haber Akışı’ndaki görünürlüğünü artırmak için düzenli olarak tuzak paylaşımlar yapan sayfalar için önümüzdeki haftalardan itibaren daha katı cezalar uygulanacağını belirtti. Sayfa yöneticilerinin duruma adapte olmasını sağlamak ve yanlışlıkla tuzak gönderiler paylaşmalarını önlemek adına birkaç hafta beklemeye karar verildi.


İnsanların birbirinden yardım, tavsiye veya öneri istediği, kayıp çocuk haberlerinin paylaşıldığı, hayır işleri için para toplanan veya seyahat ipuçları istenen gönderiler bu güncellemeden etkilenmeyecek. Facebook’un asıl amacı, Haber Akışı’nı oluştururken benimsenen değerlerin en önemli dört maddesinden biri olan güvenilirliği ihlal eden gönderilere karşı önlem almak.

Sosyal Medya Devi: Facebook, Gelirinde %79 Artış Sağladı

İLGİLİ YAZI

Sosyal Medya Devi: Facebook, Gelirinde %79 Artış Sağladı

Facebook’un üçüncü çeyrekteki kârı yüzde 79 artışla 4,7 milyar Dolara ulaşmış. Geçen yılın üçüncü çeyreğiyle karşılaştırma yapılınca Facebook hissesi başına 1,59 Dolar kâr ederek 10,3 milyar Dolarlık kazanç sağladığı gözüküyor.

Facebook’taki Sayfalar nasıl etkilenecek?
Gönderilerinde tuzak başlıklar ve paylaşımlar kullanan sayfa sahiplerinin bu tür gönderilerdeki etkileşimlerinde önemli bir azalma olacağı belirtildi. Bu tür bir durum yaşamak istemeyen sayfa yöneticilerinin sayfa içeriğiyle ilişkili ve anlamlı gönderiler paylaşması tavsiye ediliyor. Tuzak etkileşim hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu durumdan nasıl kaçınacağınızı öğrenmek için tıklayın.

Published On: Aralık 20th, 2017 / Categories: İnternet & Girişim / Tags: , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.