Titan,

Satürn’ün en büyük uydusu,

Yunan mitolojisinde bir tanrı ırkı,

bir böcek türü.(Kaynak: Wikipedia)

Yukarıdaki anlamları ilk defa duymuş olabilirsiniz.  Fakat en çok bildiğiniz anlam; Titan, Türkiye’de faaliyet göstermiş dolandırıcı bir organizasyon.

Son zamanlarda bana çokça sorulmaya başlandı titan yapan, network marketing yapan firmaları nasıl ayrıt edebilirim. Aslında internette çokça bilgi olmasına ve uyarılara rağmen bir çok insan çok para vaadinin tuzağına düşerek kapılıyor bu tip firmalara.

Şunu çok iyi bilmesiniz ki emek olmadan yemek olmaz. Etik bir network marketing firmasında bir efor sarf edersiniz ve emeğinizin karşılığı alırsınız, titan benzeri yapılarda ise paradan para kazanılır. Burada en çok yanılma olan kısım aslında titan sistemlerin bir efor harcamanız gerektiğinin arkasına saklanmasıdır. Titan sistemlerine baktığınızda genelde ve sözde bir ürün bulunur. Bu en basit üründen en karmaşık ürüne kadar geniş bir yelpazededir. Ne kadar farklı görünmeye çalışsalar da titan sistemleri ayırmak oldukça basittir. Öncelikle aldığınız hizmet ne kadar ediyor bunu araştırın, ürün ayrı olarak alınsa size ne kadar değer katıyor ve siz bu değeri ne kadara satabiliyorsunuz bu araştırın. Eğer sistemden bağımsız ürünler bir değer kazandırmıyorsa bu sisteme şüphe ile bakmanız gerekir. Network marketing sistemlerinde ise ürünler sistemden bağımsız olamaz size bir değer sunar(sağlık, temizlik vb.) ve bu ürünler yüksek fiyatlı değildir. Network marketing sistemlerinde iki farklı ağ bulunur bunlar; müşteri ve distribütör ağıdır. Kısaca sistemde olanların dışındaki kişilerde sırf fayda için ürünleri kullanırlar.

Buradan yola çıkarak şunları düşünebilirsiniz/araştırabilirsiniz.

Dahil olacağınız firma size ne vaad ediyor. Para yatır para kazan mı?  Eğer satabileceğiniz ve başkalarına fayda sağlayabilecek bir ürün yoksa, müşterileri sadece distribütör denilen kişilerden oluşuyorsa bu sistemden şüphe duymalısınız. Şimdi diyeceksiniz ki neden hemen karar vermiyoruz da şüphe duyuyoruz. Kimse veya firma hakkında direk bir karar vermek hatta tek bir açıdan bakarak karar vermek doğru olmaz. Bazı firmalar direk distribütör ağına odaklanır veya size sistemi anlatan kişinin sadece tek yönüyle anlatması yanlış düşüncelere sokabilir diye şüphe duymalısınız diyorum.

Kazanç sistemlerini ön planda tutan ve kazanç planlarını dışında hiç bir varlığı kalmayan firmalardan şüphelenin. Böyle firmalarda genellikle ürün değeri olduğundan çok çok fazladır ve bu ürün/ürünler sözde network marketing görünmek için konulmuştur. Mutlaka ürün/ürünler hakkında bilgi/değer ve fiyat konusunda araştırma yapın.

Yazının başında da söylediğim gibi sonunda da tekrar ediyorum.

Emeksiz yemek olmaz.

Size çok kazandırması ve büyük bir şirket gibi görünmesi bu firmaların titan olmadığının kanıtı olamaz. Yakın zamanda rekorlar kırmış firma çok kazandırmış ve etik çalışmıştı. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Tüm faydaları ve değerleri iyi bir şekilde inceleyin. Aklınızın bir köşesinde de kişilerle firmaları bağdaştırmayın farklı bir açıdan mutlaka bakın.

Published On: 4 Kasım 2016 / Categories: Network Marketing / Tags: , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.