iPhone X’in Yüz Tanıma Teknolojisi 3D Yazıcıyla Yapılan Maskeyle Kandırıldı

2 dk okuma süresi

iPhone X’in yüz tanıma teknolojisi 3D yazıcıyla üretilmiş, özel bir maske ile kandırıldı ve telefon kilidinin açılması sağlandı.

Güvenlik firması olan Bkav’ın güvenlik araştırmacıları iPhone X’in yüz tanıma teknolojisi olan Face ID’yi 3D yazıcıyla hazırlanmış bir maskeyle kandırmayı başararak kilidini açtı. Face ID’nin kandırılması oldukça zor fakat kandırmak için 1 haftalık bir çalışma yeterli olmuş. Face ID’nin kullandığı yapay zekaya göre özel bir maske üreten şirketin yetkilileri, normal kullanıcının endişelenmesi gereken bir şey olmadığını ancak Face ID’nin de kandırılamaz olmadığını belirtti.

Bir çalışanının yüzünü 3D yazıcıyla bastıran şirket yetkilileri, maske için özel yöntemle makyaj ve farklı 2 boyutlu baskılar da kullandı. 3D yazıcıdan oluşan masraf hariç yaklaşık 150 dolara imal edilen maskenin yapılması tam 5 gün sürdü. Face ID‘nin kullandığı Trudepth teknolojisini kandırmak için kullanılan maskenin dışında bir de yapay zekayı kandırmak için özel yapılan makyaj ile maskenin dış yüzeyi deri dokusuna oldukça benzer hale getirildi.

Bkav araştırmacıları Face ID’yi kandırmalarından sonra bile parmak izi teknolojisinin daha fazla kandırılabilir olduğunu da belirtmeden geçmiyor. Face ID’yi kandırmak imkansız tabi ki değil, araştırmacılara göre kilidi açmak oldukça pahalı olduğu için pek pratik bir yöntem olmadığını belirtiyor. Ayrıca maskeyi yapan kişinin yazılımın tam olarak nasıl çalıştığını anlaması ve maskeyi de buna göre üretmesi gerektiğini söylüyor.

Asla kandırılamaz olarak lanse edilen iPhone X‘in Face ID’si göründüğü gibi kandırılmaz değil.

Peki bu konuda senin düşüncen ne gerçekten Barış Özcan‘ın bahsettiği gibi Yüz Tanıma Teknolojileri kabusumuz haline dönüşür mü?

Published On: Kasım 13th, 2017 / Categories: Teknoloji & Bilim / Tags: , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.