[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^7078|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2018/01/bill-gates-cocuklara-teknoloji-kullanimina-yonelik-ipuclari-verdi.jpg|caption^null|alt^null|title^bill-gates-cocuklara-teknoloji-kullanimina-yonelik-ipuclari-verdi|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”browser_size” css=”.vc_custom_1516112516468{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column][vc_empty_space height=”330px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1510251627482{padding-right: 15px !important;}” el_class=”yesil”][vc_column_text][yazar] [okuma] [gor][/vc_column_text][vc_empty_space height=”250px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Milyarder iş adamı Bill Gates’in birkaç röportajında belirttiği üzere, dünyayı değiştirecek nitelikte teknolojiler tasarlamadaki başarısına rağmen Gates çocuklarının teknoloji kullanımında şaşırtıcı ölçüde katı kurallar uyguluyor.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Gates 2017’nin Nisan ayında Mirror’a verdiği röportajda “Çocukların ev ödevleri veya arkadaşlarla iletişim kurmaları gibi çeşitli etkinlikler için teknolojinin en iyi şekilde nasıl ve nereye kadar kullanılabileceğini araştırıyorum.” demişti. Gates’in 15, 18 ve 21 yaşlarındaki üç çocuğunun da 14 yaşına kadar cep telefonu kullanmalarına izin yoktu. Ayrıca yemek masasında cep telefonu kullanmak her zaman yasak olduğu gibi yatma saatine yakın cep telefonu kullanımı da sınırlıydı.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][ilgili id=”5018″][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Gates Mirror’a verdiği demeçte, çocuklarının sık sık akranlarının çok daha erken yaşlarda cep telefonu kullanmaya başladığını örnek göstererek yakındıklarını söyledi. Fakat bu şikayetler Gates’in teknoloji politikasında herhangi bir esnekliğe yol açmamış. Gates, Matt Lauer’in sunduğu Today Show’da yaptığı bir röportajda çocuklarının Facebook şifresini öğrenecek kadar ileri gitmediğini fakat çevrimiçi güvenliğin ebeveyn için günümüzde son derece çetrefilli bir konu olduğunu belirtmişti.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Bazı psikoloji uzmanlarına göre akıllı telefonların fazla kullanımı, diğer bir deyişle ‘telefon bağımlılığı‘ akademisyenler, ebeveyn ve hatta Silikon Vadisi çalışanları için giderek büyüyen bir endişe haline geliyor. Gates’in akıllı telefon kullanımı düzenlemesinde izlediği politikayı benimseyen birkaç önemli isim daha var. Örneğin iPad’i icat eden Steve Jobs çocuklarının cihazı evde kullanmalarına izin vermiyordu. iPad’in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra New York Times muhabiri Nick Bilton ile görüşen Jobs “Çocuklarımızın evdeki teknoloji kullanımını sınırlıyoruz.” demişti.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]
Published On: 16 Ocak 2018 / Categories: BLOG, Teknoloji & Bilim / Tags: , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.