Bill Gates Çocuklara Teknoloji Kullanımına Yönelik İpuçları Verdi

Adnan1 dk okuma süresi

Milyarder iş adamı Bill Gates’in birkaç röportajında belirttiği üzere, dünyayı değiştirecek nitelikte teknolojiler tasarlamadaki başarısına rağmen Gates çocuklarının teknoloji kullanımında şaşırtıcı ölçüde katı kurallar uyguluyor.

Gates 2017’nin Nisan ayında Mirror’a verdiği röportajda “Çocukların ev ödevleri veya arkadaşlarla iletişim kurmaları gibi çeşitli etkinlikler için teknolojinin en iyi şekilde nasıl ve nereye kadar kullanılabileceğini araştırıyorum.” demişti. Gates’in 15, 18 ve 21 yaşlarındaki üç çocuğunun da 14 yaşına kadar cep telefonu kullanmalarına izin yoktu. Ayrıca yemek masasında cep telefonu kullanmak her zaman yasak olduğu gibi yatma saatine yakın cep telefonu kullanımı da sınırlıydı.

Performansını Arttır: Nitrik Oksit, Nedir ve Nasıl Çalışır?

İLGİLİ YAZI

Performansını Arttır: Nitrik Oksit, Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bazı insanlar, bizi diş hekimliği ofisinde güldüren gaz olduğunu düşünüyor. Bazıları, yarış arabasının sürücülerinin arabalarını hızlandırmak için kullandığı yakıt olduğunu düşünüyor. Ama o da değil. Nitrik oksit, vücudumuzun 50 trilyon hücresinin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olmak için vücudun tamamında sinyal göndererek ürettiği bir moleküldür.

Gates Mirror’a verdiği demeçte, çocuklarının sık sık akranlarının çok daha erken yaşlarda cep telefonu kullanmaya başladığını örnek göstererek yakındıklarını söyledi. Fakat bu şikayetler Gates’in teknoloji politikasında herhangi bir esnekliğe yol açmamış. Gates, Matt Lauer’in sunduğu Today Show’da yaptığı bir röportajda çocuklarının Facebook şifresini öğrenecek kadar ileri gitmediğini fakat çevrimiçi güvenliğin ebeveyn için günümüzde son derece çetrefilli bir konu olduğunu belirtmişti.

Bazı psikoloji uzmanlarına göre akıllı telefonların fazla kullanımı, diğer bir deyişle ‘telefon bağımlılığı‘ akademisyenler, ebeveyn ve hatta Silikon Vadisi çalışanları için giderek büyüyen bir endişe haline geliyor. Gates’in akıllı telefon kullanımı düzenlemesinde izlediği politikayı benimseyen birkaç önemli isim daha var. Örneğin iPad’i icat eden Steve Jobs çocuklarının cihazı evde kullanmalarına izin vermiyordu. iPad’in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra New York Times muhabiri Nick Bilton ile görüşen Jobs “Çocuklarımızın evdeki teknoloji kullanımını sınırlıyoruz.” demişti.

Published On: Ocak 16th, 2018 / Categories: BLOG, Teknoloji & Bilim / Tags: , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.