Fare Bedeninde İnsan Beyni Üretimi Sağlandı

Öznur1 dk okuma süresi

Kök hücre teknolojisi o kadar gelişti ki bilimciler artık insan beyninin minyatür versiyonlarını laboratuvarda üretebiliyor. Öte yandan bazı insanlar, hayvan vücudunda insan beyni üretmenin ahlaki yönleri konusunda endişeli. Bu endişeler, bugün Washington D.C.’de başlayan Society for Neuroscience yıllık toplantısından sonra daha da alevlenecek gibi görünüyor. Zira iki grup bilimci, fare vücudunda üretilen küçük insan beyinleriyle ilgili daha önce yayımlanmamış bir araştırma sunacak.


STAT News’un haberine göre, fare vücudunda üretilen küçük beyinlerden bir tanesi iki ay kadar canlı kalabildi. Seattle’daki Allen Beyin Bilimleri Enstitüsü başkanı Cristof Koch, “Yepyeni bir çağa giriyoruz. Bilim o kadar hızlı gelişiyor ki etik kuralları bilime ayak uyduramıyor.” diyor. Üretilen küçük beyinler insanların olduğu anlamda ‘canlı’ değil fakat büyüyerek bizim beyinlerimiz gibi farklı katmanlar oluşturabiliyorlar. Hatta psikedelik ilaçlar gibi uyarıcılara insan beyni gibi tepki verebiliyorlar. İnsanlarda denemenin etik olmayacağı araştırmaları bu küçük beyinler üzerinde denemek mümkün olacağından, araştırma alanında devrim niteliğinde bir gelişmeyle karşı karşıyayız.

Genetik Mühendislik Obeziteyi Engelleyebilir

İLGİLİ YAZI

Genetik Mühendislik Obeziteyi Engelleyebilir

Vücudumuzda biri iyi(HDL) biri kötü(LDL) olmak üzere iki farklı tür yağ bulunuyor. İyi olarak bilinen kahverengi yağlar boyun ve omuz bölgesinde bulunuyor ve kalori yakmaya yardımcı oluyor. Kötü olan beyaz yağlar ise bel, basen, karın gibi bölgelerde kalori depoluyor.

Ocak ayında insan-domuz melezi embriyo üretilmişti

Bilimciler, üretilen bu beyinlerin bilinci olup olmadığı konusunda tartışıyor. Fakat beyinlerin laboratuvar hayvanlarına yerleştirilmesi yeni etik endişeleri ortaya çıkarıyor. Ocak ayında da, Salk Biyoloji Çalışmaları Enstitüsü‘nden bilimciler insan-domuz melezi embriyo üreterek insan beyni hücresine sahip domuzların insan bilinci geliştirebileceği konusunda endişe yaratmıştı. STAT’ın haberine göre, toplantıda sunum yapacak diğer bir ekip, insan beyni organoidlerini kan damarlarına başarılı şekilde bağladı. Fakat ahlaki anlamda çok fazla eleştiri alan ekibin çalışmalarını durdurduğu söyleniyor.


Kaynak: Inverse

Published On: Kasım 14th, 2017 / Categories: Teknoloji & Bilim / Tags: , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.