Bitcoin Madenciliği Bir Ülke Kadar Enerji Tüketiyor

Adnan1 dk okuma süresi

Her hafta yeni bir gelişmeyle dünyadaki ekonomik değişimin nabzını tutan Bitcoin, görünen o ki astarı yüzünden pahalı olmaya başlayabilir. Çünkü, Bitcoin madenciliği oldukça fazla enerji tüketimine sebep oluyor (yine aynı sebeple Çin dünya lideri oldu). Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre Bitcoin ağı Slovakya kadar enerji tüketiyor. Gelir getirisi iyi olduğu için sürdürülebilirliği bulunan madenciliğin sonucunda büyük bir enerji tüketimi söz konusu oldu. Bitcoin bir ülke olsaydı da aşağıda gösterildiği gibi sıralanırdı.

Bitcoin Rekor Kırmaya Devam Ediyor: 8100 Doları Aştı

İLGİLİ YAZI

Bitcoin Rekor Kırmaya Devam Ediyor: 8100 Doları Aştı

Geçtiğimiz Pazar (12 Kasım 2017) Bitcoin, büyük bir düşüş yapmış ve 6200 Dolara kadar gerilemişti. Ertesi gün tekrar yükselişe geçti ve 15 Kasım'da 27 bin 700 TL’ye kadar yükseldi. Dün ise yeni bir rekor kırdı Bitcoin, 8100 doları aşarak birim fiyatını 31 bin TL’ye yükseltti.

Bir başka ödeme biçimi Visa ile karşılaştırıldığındaysa 2016 yılında 82,3 milyar işlem gerçekleştiren Visa’nın Bitcoin’in yanında oldukça düşük bir tüketimi olduğu görülüyor.

Visa’nın harcadığı enerjinin de ABD’de yaşayan 50 bin kişinin tüketimine denk olduğu tahmin ediliyor.

Sistemin sürdürülebilirliği şu an devam etse de rakamların gerçeklerden oldukça uzak olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca elektriğin maliyeti devam eden maliyetlerin önemli bir bileşeni olduğu için Bitcoin şebekesinin toplam elektrik tüketiminin madencilik geliriyle de ilişkili olması gerekir. Bitcoin Enerji Tüketimi Endeksi’nin enerji tüketim tahminleri aşağıdaki grafikte açıklanmıştır.

Kaynak: Digiconomist

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.