Bitcoin Caiz Mi? Din İşlerine Soruldu.

Adnan1 dk okuma süresi

Din İşleri’ne yönelttilen “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” sorusuna cevabı sosyal medyadan verdi. Son günlerde haberlerini sıkça duyduğumuz ve dünyada olduğu kadar Türkiye’nin de gündeminde geniş yer bulan sanal para birimi ‘Bitcoin’ hakkında dini açıdan bilgi edinmek isteyen vatandaşa ‘Bitcoin’in devlet tarafından tanınmaması nedeniyle alım ya da satımının uygun olmadığını söyledi.

Bitcoin 9 bin Dolar Üzerine Çıkarak Rekor Kırdı

İLGİLİ YAZI

Bitcoin 9 bin Dolar Üzerine Çıkarak Rekor Kırdı

Bitcoin rekora doymuyor rekor kırmayı sürdürüyor. Dijital para birimi, bugün 9 bin doları aştı.

Din İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Para, devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt yada metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi bir merkezi finans kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir.

“BİTCOİN ALMAK ŞU AŞAMADA CAİZ DEĞİLDİR”

Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinde almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar, her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finans kurumunun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmamaması sebebiyle para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda spekilasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan bir iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir.”.

Published On: Kasım 28th, 2017 / Categories: Teknoloji & Bilim / Tags: , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.