[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^6473|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/11/omru-uzatmak-icin-oruc-tutun.jpg|caption^null|alt^null|title^omru-uzatmak-icin-oruc-tutun|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”1″ css=”.vc_custom_1510171074555{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column][vc_empty_space height=”250px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1510171089895{padding-right: 15px !important;}” el_class=”yesil”][vc_empty_space height=”300px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, hücrelerimizdeki mitokondriyal ağlarda değişikliğe sebep olan orucun ömrü uzattığını, yaşlanmayı yavaşlattığını ve sağlığı iyileştirdiğini ortaya koydu. Çalışmanın yazarlarından William Mair, “Daha önceki araştırmalar oruç tutmanın yaşlanmayı yavaşlattığını ortaya koyduysa da buna sebep olan biyolojik durumu yeni yeni anlıyoruz.” diyor.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Mitokondri, hücrelerimizin içindeki küçük enerji santrallerine benzetilebilir. Geçtiğimiz yıl Newcastle Üniversitesi’nden bir ekip, hücrelerin yaşlanmasında mitokondrinin büyük rol oynadığını ortaya koymuştu. Harvard’da yapılan yeni araştırma ise, mitokondriyal ağların değişiminin ömrü nasıl uzatabileceğini ve orucun mitokondriyal ağları daha ‘genç’ tutulacak şekilde yönlendirdiğini gösteriyor.

Yaşam süresini araştırmak için ömürleri sadece iki hafta olan yuvarlak solucanlar kullanılarak deney yapıldı. Sonuç olarak, sınırlı diyetin mitokondriyal ağlardaki homeostazı (hücrenin kendi metabolizmasını koruma eğilimi) arttırdığı ve bunun sağlıklı bir durum olduğu anlaşıldı. Deneyde, beslenmesine yapılan müdahale ile mitokondriyal ağlarındaki homeostazı korunan solucanın ömrü uzatıldı.

[/vc_column_text][vc_column_text]

“Yaşla gelen hastalıklar için tedaviler bulunabilir”

Ayrıca araştırma, oruç tutmanın yağ metabolizmasındaki önemli bir sürece katkıda bulunduğunu da ortaya koydu. Araştırmacılardan Heather Weir, “Beslenmenin kısıtlanması ya da oruç tutmak gibi durumların sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunduğunu daha önceki araştırmalar ortaya koymuştu. Bu durumun sebeplerini anlamak, tedavi için bu durumdan nasıl faydalanılabileceğini bulmak adına çok önemli. Araştırmamız sayesinde, yaşlanmayla birlikte gelen hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için tedavi yöntemleri üretebiliriz.” dedi. Yapılan araştırma Cell Metabolism adlı dergide yayımlandı.

 

Kaynak: New Atlas[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]

Published On: 8 Kasım 2017 / Categories: Sağlık / Tags: , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.