[vc_row content_placement=”middle” bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^7843|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2020/01/sleeping2.jpeg|caption^null|alt^null|title^sleeping2|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”browser_size” seperator_enable=”seperator_enable_value” seperator_type=”xlarge_triangle_seperator” seperator_position=”bottom_seperator” seperator_shape_background=”#ededed” css=”.vc_custom_1578525034244{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1510251627482{padding-right: 15px !important;}” el_class=”yesil”][vc_column_text][yazar] [okuma] [gor][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Sırt üstü yatmanın en iyi uykuyu sağladığı katkı bilinmesine rağmen, son çalışmalar yan yatmanın faydalarını da kanıtlamıştır.

Stony Brook Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan bir çalışmada uyku pozisyonları incelendi ve yan yatmanın beyin sağlığı için en iyisi olduğunu buldu.

Önceki çalışmalar, gece boyunca sürekli uyanmak ya da yeterli uyku almamak yani zayıf uykunun Alzheimer hastalığının gelişimiyle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Kötü uyku, beyin hastalığı oluşumuna katkıda bulunan amiloid beta peptitlerinin gelişimini destekler.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 50 ila 70 milyon yetişkinin uyku bozukluklarından muzdarip olduğu ve yüzde 30’unun düzenli ve sağlıklı bir uyku planına uymakta sorun yaşadığı tahmin edilmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerikan uyku alışkanlıklarının mevcut durumunu ciddi yan etkileri olan ciddi bir sağlık salgını olarak görmüştür. Kötü uyku alışkanlıkları obezite, kardiyovasküler hastalık, demans ve diyabete katkıda bulunur. Stony Brook’un çalışması kötü uykunun zihinsel etkilerine odaklanmaktadır.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Meridian Health New Jersey’deki uyku tıbbı direktörü Dr. Carol Ash, uyku çalışmalarının önemli olduğunu söyledi çünkü uyku fizyolojisini anlamamıza ve Alzheimer hastalığına önleyici bir grev olarak yaşam tarzımızda basit değişiklikler yapmamıza yardımcı oluyorlar.

Stony Brook’un farklı uyku pozisyonları hakkında öğrendiği şey:

[/vc_column_text][vc_column_text]

Sırtüstü Yatma: Reflü, kalp hastalığı, uyku apnesi ve yutma güçlüğü olan ve nörolojik hastalıktan muzdarip insanlar sırtüstü yatmaya diğerlerinden daha yatkındır.

Yüzüstü Yatma: Uykuya faydası olmamasına rağmen, bazı insanlar geceleri bu pozisyonda daha iyi uyuduklarını düşünürler. Nefes darlığı olmadığı sürece, uyumayı güçleştiren bir pozisyondur.

Yan Yatma: Sıçanlar üzerinde yapılan bilimsel gözlem ve testler, yan yatmanın beyinde Alzheimer hastalığına yol açabilecek amiloid beta’nın temizlenmesini kolaylaştırdığı bulunmuş. Bunun yanında, yan yatma hava yollarını açar ve hava akışını iyileştirir.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Uyku rutini oluşturma için, her gün yattığınız ve uyandığınız zamanlarda tutarlı olun, eğer bu zamanlama gündüze doğru kaymışsa daha sağlıklı bir uyku rutini deneyin ve Kyani Sunset gibi yatmadan önce doğal vitaminler almayı düşünün.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5675″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kyani Sunset
Daha iyi uyku, daha iyi yenilenme

Vahşi Alaska Sockeye Somon ve diğer vahşi balıklardan alınan Kyani Sunset, Omega-3’ün hem EFA hem de DHA formlarının aşırı yüksek seviyelerini içerir.

[/vc_column_text][vc_btn title=”HEMEN SİPARİŞ VERİN!” color=”warning” align=”left” i_icon_fontawesome=”fa fa-shopping-cart” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fbit.ly%2FSunset-Hemen-AL|title:HEMEN%20S%C4%B0PAR%C4%B0%C5%9E%20VER%C4%B0N!|target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kaynak: https://www.today.com/health/how-your-sleep-position-can-impact-your-health-t38576

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Published On: 9 Ocak 2020 / Categories: BLOG, Sağlık /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.