[vc_row css=”.vc_custom_1509029278177{background-image: url(https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/10/sonbahar-aylarinda-burnumuzu-nasil-korumaliyiz.jpg?id=6418) !important;background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column width=”1/4″][vc_empty_space height=”570px”][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_empty_space height=”250px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1509029319216{padding-right: 15px !important;background-color: #ffffff !important;}” el_class=”yesil”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Akıntı yapan bir burun, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı, özellikle çocuklu ailelerde sonbaharda ve kış aylarında çok yaygındır. Tıkanmış bir burun ciddi bir sorun olmayabilir; ancak bu can sıkıcı semptomlardan kendinizi ve ailenizi korumak için yapabileceğiniz bir takım şeyler vardır. Ilk alınacak önlem olarak mukoza zarlarını daima nemli tutmalı ve kurumadılarından emin olmalısınız. Çünkü sonbahar veya kış aylarında sağlığımızın daha kolay sorunlarla karşı karşıya kalmasının nedeni, mikropların ağız, göz ve burun mukoza zarlarından geçmesidir. Mukoza zarlarının kuru olmaları sonucu, mikroplar daha kolay nüfuz edebilmektedir. Bu noktada, mukoza zarlarının düzenli olarak nemli tutulmaları en mantıklı harekettir.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Burun Mukoza Zarlarının İşlevleri

Burnun mukoza zarları, burun deliklerinizin ve paranazal sinüslerin iç kısmını kaplar. Bu zarlar, nemli bir mukoza katmanından ve çok sayıda kiliğinden oluşmaktadır. Başlıca işlevleri, havayı ısıtmak ve filtrelemektir. Bu sayede mikroplar ve diğer partiküller mukoza zarı üzerine yapışır ve boğaza götürülür veya burnundan hapşırma yoluyla atılırlar. Fakat, bütün bu işlevlerin düzgün çalışabilmesi için, burun mukoza zarlarınızın düzenli olarak nemli kalmasıyla mümkündür. Burun mukoza zarlarının çok kuru olmaları, mikropların işini kolaylaştırır ve bağışıklık seviyemiz düşmüş olur.

 

Burun Mukoza Zarlarının Aşırı Kuru Olmalarının Sebepleri

Biyolojik faktörlerin yanı sıra, kuru mukoza zarına yol açan en önemli sebepler, çevresel uyaranlardır. En yaygın sebeplerden biri, yeterli nem olmadan ısıtma yapılan yaşam alanlarının neden olduğu kuru havadır. Diğer sebeplerden bazıları, mukoza zerrecikleri oluşturan kirli hava, ince toz tabakası ve tütün ürünlerinden oluşan dumandır.

 

Kurumuş Burun Mukoza Zarları İçin Neler Yapılabilir?

Aşağıda belirtilen önlemler sayesinde, burun mukoza zarlarınızın düzenli nemli olmalarını sağlayabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızı fazla ısıtmayın. Yaşam alanınızda ortam sıcaklığı 20° derecenin üzerinde olmamalıdır. Uyuduğunuz ortamın sıcaklığı 16 – 18° arasında olmalıdır. Yaşam alanınızda nemli bir iklim sağlamak için hava amortisörleri kurun.

Bulunduğunuz ortamı sıklıkla havalandırın, her gün ortalama 10-15 dakika havalandırma yapmanız sonucu, kuru ve kirlenmiş havanın değişimini sağlamış olursunuz.

Deniz tuzu içeren burun spreyleri kullanarak, burun mukoza zarlarınızı nemlendirmeyi deneyebilirsiniz.

İyi bir sıvı tedariğinin yanı sıra (günde bir yetişkin için önerilen miktar 2-3 litredir), iyi bir beslenme de sağlıklı bir burun için faydalıdır. Biyotin, Niasin, A vitamini ve B2 vitamini normal mukoza zarlarının bakımına katkıda bulunur.

Kyani Sunrise ve Kyani Sunset, Biyotin, Niasin, A vitamini ve B2 vitamini içermektedir.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][interactive_banner_2 banner_title=”Kyani Sunrise ®” banner_desc=”Kyani Sunrise içerdiği; 11 adet kırmızı,mor meyve,aloe vera,noni meyvesi ve bee poleni sayesinde vücudumuzun kendini yenilemesi için ihtiyaç duyduğu temel elementlerin sağlanmasına yardımcı olur.

Kyani Sunrise’ın ihtiva ettiği A, C, E, D3, B1, B2, B3, B5, B6, B12, Biotin, Kolin, Para Amino Benzoik Asit ve Folik asit gibi vitaminler yaşam için gerekli amin yapısında besinler demektir.” banner_image=”id^5259|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/04/kyani_sunrise.jpg|caption^null|alt^null|title^kyani_sunrise|description^null” banner_link=”url:https%3A%2F%2Fwww.adnanakyuz.com%2Fkyani-urunler%2Fkyani-sunrise|title:Kyani%20Sunrise|target:%20_blank|” banner_style=”style13″ image_opacity=”1″ image_opacity_on_hover=”1″ enable_responsive=”yes” responsive_min=”768″ responsive_max=”900″][vc_btn title=”HEMEN SİPARİŞ VER!” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fa fa-plus-circle” css_animation=”rollIn” button_block=”true” add_icon=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2FKyaniSunriseHemenAL|title:Hemen%20Kyani%20Sunrise%20Sipari%C5%9F%20Ver!|target:%20_blank|”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][interactive_banner_2 banner_title=”Kyani Sunset ®” banner_desc=”En yüksek oranda Omega 3 içeren balık yağları soğuk denizlerdeki balıklardan elde edilmektedir.

Kyani Sunset Alaska ‘Sockeye Somonu’ndan elde edilen bir Omega 3 ‘tür.

Omega 3 vücudun üretemediği, sağlıklı yaşam sürebilmek için dışarıdan alınması zorunlu bir yağ asitidir.” banner_image=”id^5243|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/04/kyani_sunset.jpg|caption^null|alt^null|title^kyani_sunset|description^null” banner_link=”url:https%3A%2F%2Fwww.adnanakyuz.com%2Fkyani-urunler%2Fkyani-sunset|title:Kyani%20Sunset|target:%20_blank|” banner_style=”style13″ image_opacity=”1″ image_opacity_on_hover=”1″][vc_btn title=”HEMEN SİPARİŞ VER!” color=”warning” align=”center” i_icon_fontawesome=”fa fa-plus-circle” css_animation=”rollIn” button_block=”true” add_icon=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2FKyaniSunsetHemenAL|title:Hemen%20Kyani%20Sunset%20Sipari%C5%9F%20Ver!|target:%20_blank|”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kyani ilaç değildir. Herhangi bir hastalığın tedavisi ve/veya önlenmesi amacıyla kullanılmaz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.