[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^6963|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/12/hayatta-dusunmemiz-gereken-5-onemli-konu.png|caption^null|alt^null|title^hayatta-dusunmemiz-gereken-5-onemli-konu|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”browser_size” css=”.vc_custom_1512660831164{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column][vc_empty_space height=”330px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1510251627482{padding-right: 15px !important;}” el_class=”yesil”][vc_column_text][yazar] [okuma] [gor][/vc_column_text][vc_empty_space height=”250px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

1- Uyku

Uyku süreniz boyunca dinlenirsiniz. Eğer kötü kalitede bir uyku uyursanız, dinlenme ve yenilenmeniz de kötü olacaktır ve eğer yenilenemezseniz, performansınızda düşük olacaktır. Eğer çok az uyursanız, strese duyarlılığınız artar ve daha hassaslaşırsınız. Peki, böyle hissedince neler gerçekleşir? Yapmak zorunda olduğunuz aktiviteleri tamamlayacak enerjiniz olacak mı? Ve hepsinden öte, eğlenceli ve yapmak için sabırsızlandığınız şeyleri yapmak için enerjiniz olacak mı? Hangi enerji ile bunu yapacaksınız? Yatmadan önce, vücudunuz için gerekli besinleri aldıktan sonra uyumak çok iyi bir fikir olabilir. Çünkü, uyurken yenilendiğinizde, vücudunuz ihtiyaçlarını bu besinlerden sağlayacak. Bu sayede, iyi uyuyacaksınız ve yenilenmiş olarak uyanacaksınız.

[/vc_column_text][vc_btn title=”UYKUNUZU TEST EDİN!” color=”turquoise” align=”center” i_icon_fontawesome=”fa fa-themeisle” add_icon=”true” link=”url:http%3A%2F%2Fuykutesti.cpapmerkezi.com%2F|title:Uykunuzu%20Test%20Edin|target:%20_blank|”][vc_empty_space height=”12px”][vc_column_text]

2- Su İçmenin Önemi

Yeterli miktarda su içmenin önemi defalarca duyduğumuz bir konu. Su, onsuz yaşayamayacağımız, vücudumuzun yakıtıdır. Eğer, tamamen normal bir günde, öğünlerle birlikte içtiğimizden fazla su tüketmenize gerek olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz. Su, vücudunuzu arındırır, organlarınızı sağlıklı tutar, daha fazla iş bitirmeniz için enerji sağlar, yorgunluk ve bitkinliğinizi azaltır. Bunlar, sayabileceğimiz onlarca faydadan birkaçı ve daha düzenli şekilde su içtiğiniz zaman aradaki farkı hemen hissedeceksiniz. Yetişkin bir kişi günde 1,5 litre civarında su tüketmelidir. Eğer, hava sıcaksa veya egzersiz yapıyorsanız, daha fazla su tüketmenizde fayda vardır. Su, ulaşılması en kolay şeylerden birisi. Ne duruyorsunuz? Hadi, bardağı doldurun!

 

3- Zihniyet

Sizlere, egzersiz, iyi olma, vitamin ve minerallerin önemi ile ilgili bir çok tavsiyede bulunabiliriz, yalnız iyi olmada en önemli gereciniz “siz”siniz. Eğer, negatif ve depresif düşüncelere girersek, bunu dışarıdan farketmek sizce kolay olur mu? Hiç mi olmaz? Yanlış, size bakıldığında bariz bir şekilde anlaşılır. Yüzünüzde, vücudunuzda ve genel duruşunuzda görülebilmektedir. Bizde, sizi değiştirecek planlar ve gereçler mevcut, yalnız, bu tamamen “siz”den başlayan bir süreç.

Bir çok ülkedeki ulusal anketlerin bir çoğunda görüldüğü üzere, dışarıdan alınan yağın, az meyve ve sebze tüketiminin, yükselen obezite probleminin, sadece insan ömrünü kısaltmakla kalmayıp, aynı zamanda yaşam kalitesini de düşürdüğü görülmektedir.

KAYNAK: DÜNYA SAĞLIK ORGANİZASYONU, WHO

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][pilgili id=”17″ stitle=”DAHA İYİ UYKU!”][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

4- Hareket

İyi olmanızla ilgili bir konuda, aynı zamanda kondisyon anlamına da gelen, vücudunuzun oksijen emilimi yeteneğidir. Bu yeteneğiniz ne kadar yüksek ise, iyi olma şansınız da o kadar yüksektir. Kondisyonunuzu yükselmeniz için yöntemlerden bazıları, egzersiz ve hareket etmektir. Fitness merkezlerine giderek çok ağır egzersiz programları uygulamanıza gerek yok, ama günde 30-40 dakikalık yürüyüş yaparak uzun vadeli, basit bir egzersiz yapmış olursunuz.

5- Vitaminler

“Vita” kelimesi, Latincede “Hayat” anlamına gelmektedir. Olabileceğin en iyisi olmak ve hayatınız için, vitamin ve mineraller almanız gerekmektedir. Vitamin ve minarelleri tükettiğimiz gıdalardan veya gıda takviyelerinden alabilirsiniz. Vücudunuz işlemek için vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır ve “D” vitamini gibi bazı vitaminler vücut tarafından üretilemez. Eğer belirli vitaminler ihtiyaç duyulandan daha az alınırsa, yorgunluk, depresyon, rehavet ve asabiyet gibi vitamin eksikliği belirtileri görülmektedir.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]
Published On: 7 Aralık 2017 / Categories: Sağlık / Tags: , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.