Will Smith, Muhammed Ali ve Oprah tarafından kullanılan bu yöntemlerle bakış açınızı değiştirin. 

1. Hayalinizde canlandırmanın gücü

Aktör Jim Carey bir zamanlar kendine 10 milyon dolarlık “oyunculuk hizmeti alındı.” yazan ve üç yıl sonraki Şükran Günü’nü işaret eden bir çek yazdı. O zamanlar beş parasızdı ve bir oyuncu olmaya çalışıyordu. Bitiş tarihinden 3 gün önce ise “Dumb and Dumber”daki rolü için 10 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

İşte o çeki yazmak hayalde canlandırmanın gücünün bir örneği. You Were Born Rich kitabının sahibi Bob Proctor: “Eğer zihninizde görebiliyorsanız, elinizde tutabilirsiniz.” diyerek bunu en iyi şekilde özetliyor.

Bu güce hızlıca ulaşmak için bir hayal tahtası oluşturabilirsiniz. Bu tahta hayatınızdaki başarıyı ateşlemenin hem eğlenceli hem de etkili bir yoludur. Hedeflerinizi temsil eden fotoğrafları ya da diğer öğeleri tahtaya yerleştirin. Arzu ettiğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz eşyalar, sahip olmak istediğiniz bir iş, daha yüksek bir maaş ya da seyahat etmek istediğiniz bir yer olabilir.

Hayal tahtanıza bakarken hedefinizi başardığınızda ne hissedeceğinize odaklanın. Bunu çoktan başarmışsınız gibi hissedin. İşin anahtarı aslında bu.

Bunun sizin tahtanız olduğunu unutmayın, bunu “sahip olmanız gereken şeyler” tahtası olarak düşünmeyin. Arzu ettiğiniz şeyleri oraya koyun. Oraya koyduğunuz şeyleri yargılamayın. Kendinizi sınırlamayın.

2. Şükran günlüğü
Eğer çok şikayet ediyorsanız. Bir şükran günlüğü tutmak sizin hayatınızda çok şey değiştirebilir.

Üstelik Shawn Achor’un ünlü TED konuşmasındn ilham alarak oluşturacağınız bir şükran günlüğü, tüm bakış açınızı hızlıca değiştirecektir.

Her gün günlüğe en az 3 madde yazın. Eğer iş yerinizde bir zafer elde ettiyseniz bunu mutlaka yazın. Ancak kötü bir gün geçirdiyseniz “Sağlıklıyım”, “Harika arkadaşlarım var.” ya da “Girişimim hakkında endişelenebiliyorum çünkü bir sığınak ya da yemek için endişelenmeme gerek yok.” gibi temel şeyleri günlüğe yazabilirsiniz.

“Bugün çok sabırlıydım ve arkadaşımın sözünü hiç kesmedim.” gibi kişisel gelişiminize dair başarıları yazmak da sizi ileri bir noktaya taşıyacaktır.

Sonuç olarak şikayet etmeyi bırakıp hayatınızdaki güzellikleri görmeye başlayacaksınız. Bu sayede daha mutlu ve daha verimli bir yaşama sahip olmanız mümkün!

Üstelik bahsettiğimiz iki yöntem de dünyadaki bir çok başarılı kişi tarafından kullanılıyor. Eğer onların işine yarıyorsa, neden sizin işinize yaramasın ki?

Published On: 17 Ekim 2016 / Categories: BLOG /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.