İşinize birini dahil etmenin önemli olduğu kadar bu kişilere yol gösterme de çok çok çok önem taşımaktadır.  Belki uzun bir süreç sonunda size inanan arkadaşınız, eşiniz, dostunuz vs.ortak edindiniz. Belki başlarda onları işinizi anlatırken sizin kadar heyecanlı olmadığını bunun nedeninin ne olduğu konusunda şaşırıp kaldınız. Tabi ki burada hatayı kendinizde aramanızda fayda var “Bir şeyleri eksik yapmış olabilir miyim?” diye kendinizi sorgulayın.

Peki tüm zorlukları aştınız ve yeni ortağınıza ilk heyecanı verdiniz. Peki bu yeterli mi? Tabi ki; hayır.

İlk heyecanla yeni ortağınız iş yapma hevesiyle dolup taşar ve içi içine sığmaz tabiri caizse. İş hakkında doğru şeyleri öğrettiğinizi varsayarak bu heyecanı biraz baskılayabildiğinizi düşünerek devam edeyim. İlk heyecanı korumak önemlidir çünkü bu bize yol almamızda yardımcı olacak. Eğer yeni ortağınızı yalnız bırakırsanız heyecanı zamanla düşecek ve kısa sürede işi sorgulamaya başlayacaktır. Artık işi yürütemez hale gelmiştir. İşin nasıl yapılamaz olduğunu kendine kabullendirmeye çalışır ve yalnız bırakırsanız bunu başarır. Sonuçta kendini yenen yeni ortağınıza, başlangıçta harcadağınız eforun üstünde bir efor sarf etseniz de onu işe geri döndüremezseniz. İnancın yerini mantık almıştır ve siz geç kalmışsınızdır.

Eğer ilk işi sorguladığı anda müdahale edip onu yalnızlığa terk etmeseydiniz; işi tekrar anlamaya çalışacak, hatalarını kontrol edecek, sabredecektir. Bu günler biraz sancılıdır fakat sonucunda inancını kaybetmeden yola devam edebilmesini sağlar. Bu desteğiniz sayesinde iş yapma inancıyla birlikte iş yapabilme kapasitesi artan yeni ortağınızın yükselişe geçtiği günlerde yine bir sorgulama serüvenine girebilir ve işin yorucu, sıkıcı olduğu gibi bahanelerle inancının azaldığını belli eder. Aslında işler iyiye gitmeye başladığı bu anda neden bir sorgulama duyduğunu anlamak size güç gelebilir. Fakat çevresel baskılar, işin kolaylığı/zorluğu, farklı beklentiler bu sorgulama anını doğurabilir. İşe tamam mı, devam mı sorgularken, sizin yine yeni ortağınızı bu anında yanında olmanız, çakılmasını yani çakılmanızı engeller. Sizin vereceğiniz bu destekle artık yeni ortağınızın düzenli iş yapmaya karar vermesini sağlayarak artık özgürce hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Kısaca size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden bahsetmek istedim, umarım yardımcı olmuştur bu yazım.

Published On: 28 Nisan 2014 / Categories: BLOG / Tags: , , , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.