[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^6453|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/11/uyurken-basiniza-gelebilecek-9-ilginc-durum.jpg|caption^null|alt^null|title^uyurken-basiniza-gelebilecek-9-ilginc-durum|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”browser_size” css=”.vc_custom_1512380671723{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column][vc_empty_space height=”330px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1510251627482{padding-right: 15px !important;}” el_class=”yesil”][vc_column_text][yazar] [okuma] [gor][/vc_column_text][vc_empty_space height=”250px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Uyku, henüz bilim adamları tarafından tam olarak açıklanamamış bir olgu. İnsanlar uykudayken başına gelenler, en az kendisi kadar tuhaf ve gizemli.

Uyku, insanoğlu için en gizemli olaylardan biridir. Neden uyuduğumuz sorusu, yıllardır bilim adamları tarafından araştırılıyor. Bunun yanında, uykudayken insanların başına gelen tuhaf şeyler var, bunlardan 8 tanesini sizler için listeledik.

[/vc_column_text][vc_column_text]

1- Uyku Felçi Geçirebilirsiniz


Halk arasında “Karabasan” denilen bu durum, geçici olarak uykudayken hareket edememe durumudur. Korkmayın, belli bir süre sonra açılıyorsunuz!

 


2-Uykunun Kendisi, Sizi Uyandırabilir!


Hiç rüyanızda yüksek bir yerden düştünüz mü? Böyle bir durumda, vücudunuz gerçekleşmekte olan bir değişimi fark eder ve sizi ayağa kalkmaya hazırlar. Buna hipnik uyanma denir.

 


3- Gözleriniz Sağa Sola, Hızlıca Hareket Eder!


Uyku 4 aşamadan oluşur. Bunun en aktif aşaması REM uykusudur. Gün içinde, sizin üzerinizde gerginlik yaratan her şey bu safhada üzerinizden atılır. 70-90 dakika arası olan bu süreçte gözleriniz sağa sola deli gibi hareket ederken, siz rüya görürsünüz.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][pilgili id=”17″ stitle=”DAHA İYİ UYKU!”][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]


4-Dişlerinizi Gıcırdatabilirsiniz


Bruksizm veya diş gıcırdatma olarak bilinen durum birçok insanın başına gelebilir. Bazıları dişlerini o kadar sıkar ki, çene ağrıları görülür. Bu durumda doktora başvurmak gereklidir.

5-Bomba Gibi Bir Ses Duyabilirsiniz


Bu nadirdir, ancak silah veya bomba patlaması sesleri ile uyandığını ileri süren birçok insan var. Ağrısız, ancak nefes nefese korku içinde uyanabilirsiniz. Özellikle 50 yaş üzerindekilerde görülüyor.

 


6-Uyandığınızda Uzamış Olabilirsiniz


Büyüme hormonu siz uykudayken salgılanıyor, yani “uyusun da büyüsün” ninnisinde doğruluk payı var.

 


7-Hayal ve Gerçek Arasındaki Farkı Ayırt Edemeyebilirsiniz


“Vivid Dream” veya “Canlı Rüyalar” denilen türden bir rüya gördüyseniz, uyandığınızda şu anın mı, yoksa az önceki rüyanın mı gerçek olduğunu bir süre anlayamayabilirsiniz.

 


8-Kalkıp Dolanabilir veya Konuşabilirsiniz


Uykunun kesin bir açıklaması yok, nedeni hakkında bir sürü teori var. Uyurgezerlik de öyle. Uyumuyormuş gibi kalkıp dolanabilir, dışarı çıkabilirsiniz. Bazıları yalnızca uykuda konuşmakla da yetinebilir.


9- Horlama sonrası nefesiniz durabilir


Horlama küçük dilin uzaması sonucunda soluk yolunun kısmen kapanmasıyla oluşan sestir. Nefes durması ise soluk yolunun tamamen kapanması sonucu oluşur. Bu durum 10 saniye ve üzeri ise “Uyku Apne”si denir. Horlama ve Uykuda nefes durması ciddi bir sorundur ve hemen bir doktora başvurmalısınız.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]
Published On: 2 Kasım 2017 / Categories: BLOG, Sağlık / Tags: , , , , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.