Ünlü Markalar İlk Ürünleri Nelerdi?

Siz de birazdan sıraladığımız markalar gibi ilk ürünlerinizi farklı seçebilirsiniz. Kimi marka aynı ürünle yola devam ederken kimileri de keskin bir dönüş yaparak farkı sektörleri değerlendirmişler. İhtiyaçların getirdiği değişimlerin kaçınılmaz olduğunu rahatlıkla bu köklü firmalardan anlayabiliyoruz.

Markaları ilk duyduğunuzda bugünkü ürünleri ve logoları gözünüzde canlanacak, fakat ilk ürünlerini ve sattıklarını duyunca biraz şaşıracaksınız. Bazı markaların yaptığı işle özdeşleştiğini biliyoruz. Geçmişte neler mi yapmışlar hadi bunlara bakalım.

1.Apple

Apple’ın birleştirilmiş devre kartı olarak satılan ilk ürünü. Yanlış duymadınız. Ürüne, klavye ve kasa müşteriler tarafından manuel olarak ekleniyor.

2. Coca-Cola

Dünyanın en popüler alkolsüz içeceği Coca Cola, 1906 yılında her şeye iyi gelen bir şurup olarak üretiliyormuş. Hatta sıcak olarak tüketiliyormuş. Gazlı bir içeceğe dönüştürülmesinin ardından soğuk içilmeye başlamış.

3. Colgate

Colgate’in ilk sabunu… Colgate, 1806’da mum, sabun ve nişasta üreten bir işletme olarak kurulmuş. 1873 yılında ilk diş macununu kavanoz içinde satışa sunmuş.

4. Nokia

1856 yılında tek makine ile kağıt üreten Nokia, yıllar sonra lastik çizme üretmeye başlamış. Sonrasında işler daha da gelişmiş ve fabrikada kablo, galoş gibi ürünler de üretilmiş. Nokia, telekomünikasyon cihazları üretimini ilk defa 1962’de başlatmış.

5. Avon

Önceleri kitap satan Avon, kadın müşterileri cezbetmek için kitapların yanında parfüm hediye etmiş ve zaman içinde parfümler kitaplardan daha fazla ilgi görmüş. Avon, odağını bundan sonra parfüme çevirmiş.

6. Xerox

Xerox, ilk yıllarında Haloid adıyla fotoğraf kağıdı ve fotoğraf ekipmanları üreten bir şirket

7. 3M

Bugün bütün ofislerde kullanılan post-it yapışkanlı not kağıdını icat eden 3M, aslında değirmen taşı aşındırıcısı için mineral bulmak amacı olan bir maden firmasıymış.

8. Bosch

Bosch’un ilk buzdolabı…

9. Ikea

IKEA’nın ilk kataloğunun kapağı…

10. Nivea

Nivea’nın ilk kremi…

11. Lipton

Lipton’un bakkaliye olduğu zamanlar…

12. Toyota

Otomobil üreticisi Toyota, bugün hâlâ üretmekte olduğu dikiş makineleriyle işe başlamış.

Published On: Eylül 21st, 2017 / Categories: BLOG, Teknoloji & Bilim / Tags: , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.