ABD kökenli kahve zinciri Starbucks, kahvenin başkenti İtalya’daki ilk şubesini önümüzdeki yıl Milano’da açılıyor.

İtalyanlara İtalyan kahvesi satmaya hazırlanan Starbucks şimdiden pek çok tepki ve ön yargıyla karşılaştı.

İtalyanlara İtalyan kahvesi satan bir Amerikan firması fikri (en az Türklere Türk kahvesi satan bir Amerikan firması kadar) garip geliyor. Ancak bu durum Starbucks’ın daha önce karşılaşmadığı bir durum değil. Örneğin Birleşik Krallık’ta 17 yıldır hizmet veren şirket, ilk kez geçen yıl kar etmeye başladı. Starbucks Birleşik Krallık’a ilk şubesini açtığında insanlar Amerikan kahvesinin çok sulu olduğundan şikayet etmişlerdi. Bunun üzerine Starbucks bu ülkede sattığı kahvelere fazladan espresso koymaya başladı.

Starbucks kahve değil; kavram satıyor

İsimleri bile İtalyanca olan bu kahvelerin en kalitelileri zaten İtalya’da her köşebaşında çok ucuza satılıyor. İtalyan müşterilerin Starbucks’a şüpheyle yaklaşacakları da aşikar. Ancak Starbucks’ın İtalya’ya getirdiği şeyin sadece kahve olduğunu düşünmek yanlışlık olur. Tüm dünyada sunduğu rahat ortamı ile Starbucks, insanlara ev ve iş dışında üçüncü bir mekan sunuyor.

Geleneksel restoranlarda oluğu gibi Starbucks’ta kahvenizi içip kalkmak zorunda değilsiniz. Arkadaşlarınızla sohbet etmek, sevgilinizle buluşmak, iş toplantısı yapmak ya da ders çalışmak için Starbucks’lar dünyanın her yerinde akla gelen ilk mekanlardan. Bu yarı rahat yarı resmi ortam, Starbucks’ın en az kahveleri kadar önemli bir ürünü ve bu durum İtalyan müşterilerin çok sık karşılaştıkları bir şey değil. İtalyanlar genellikle kahvelerini büfe benzeri dükkanlardan ayakta içmeyi tercih ediyorlar. Belki Starbucks İtalyanların geleneksel kahve içme ritüellerinden uzaklaşıp farklı bir deneyim yaşamasına yardımcı olabilir.

İtalya’nın ilk Starbucks’ı 2017 yılında Milano’da açılacak. Türkiye’de ise 2003 yılından bu yana hizmet veriyor. Türk kahvesi fanatiği bir ülkeye dahi türlü çeşit kahveyi sevdirebildiğini hatırlayarak soralım: sizce Starbucks’ın sırrı ve onu tercih etme / etmeme sebebiniz ne? Yorumlarınızı bekleriz.

Published On: 8 Mart 2016 / Categories: BLOG / Tags: , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.