[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^6675|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/11/kilo-sorununuz-mu-var-sismanlik-geni-bulunmus-olabilir.jpg|caption^null|alt^null|title^kilo-sorununuz-mu-var-sismanlik-geni-bulunmus-olabilir|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”browser_size” css=”.vc_custom_1510907518182{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column][vc_empty_space height=”330px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1510251627482{padding-right: 15px !important;}” el_class=”yesil”][vc_column_text][yazar] [okuma] [gor][/vc_column_text][vc_empty_space height=”250px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Kilo sorununuz kalmayabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, bazı durumlarda obeziteye sebep olduğu düşünülen potansiyel geni ortaya koydu.

Obezite sadece ‘beynimizde’ olmayabilir

Hepimizin bir şey yiyebileceğini ve asla kilo vermediğini düşünen can sıkıcı sıska bir arkadaşı var, ancak diğerleri kalori sayımı ve sağlıklı beslenmeye rağmen poundu kapalı tutmak için mücadele ediyorlar. Şimdi yeni araştırmalar, bazı obezite vakalarının arkasında yeni bir potansiyel genetik neden olduğuna dair kanıtlar ortaya çıkardı.

“Obezitenin çoğunun iştah ve beyinde bulunan iştah kontrol merkezlerine kadar izlenebileceği konusunda bu ortak inanç var” diyor Vann Bennett, bu yeni çalışmanın üst düzey yazarı ve George Barth Geller Duke Biyokimyası Profesörü Tıp Fakültesi. “Peki ya hepsi beynimizde değilse?”

Ankyrin-B adı verilen bir gen üzerinde yapılan araştırma, 30 yıl önce keşfedildi ve tüm vücut dokusunda aktifti. Gendeki mutasyonlar insanlardaki çeşitli hastalıklarla bağlantılıdır. Birkaç yıl önce, bir öğrenci hedef genin varyantlarına sahip farelerin arkadaşlarından daha yağlı olduğunu gördüğünde, bilim adamları kardiyak aritmi ve ankirin-B mutasyonları arasındaki bağlantıları araştırıyorlardı.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][ilgili id=”6479″][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Daha sonra yapılan araştırmalarla bilimciler, ankyrin-B geninde mutasyona sebep oldukları farelerin şişmanladığını gözlemledi. Fakat Bennett “Bilmece o zamanlarda henüz çözülmemişti zira genin işleyiş şeklini hala bilmiyorduk.” diyor. Yapılan son araştırma ise ankyrin-B genindeki değişikliklerin kilo almaya nasıl sebep olduğunu açıklıyor. Gende değişiklikler yapmak veya geni tamamen ortadan kaldırmak yağ hücrelerine giren glikoz oranını kontrol eden Glut4 adlı proteini etkiliyor. Ankyrin-B’de değişiklik yapıldığında glikoz, yağ hücrelerine normalden çok daha hızlı şekilde giriyor. Bu da hücrelerin neden büyüdüğünü açıklıyor.

En son yapılan araştırmalar, bu belirli genin değiştirilmesinin ağırlık artışına neden olduğunu açıklayan kilit mekanizmayı ortaya çıkarmaktadır. Ankirin-B’yi tamamen değiştirerek veya tamamen kaldırarak, yağ hücrelerine giren glikoz oranını kontrol eden Glut4 adı verilen bir proteini temelde etkilediği keşfedildi. Ankirin-B değiştiğinde, glikoz yağ hücrelerine normalden daha yüksek bir oranda hızla taşar ve bu hücrelerin boyutları genişler.

Avrupalı ​​Amerikalıların yüzde 1.3’ü ve Afrikalı Amerikalıların yüzde 8.4’ü ankirin-B geninde bir çeşit mutasyona sahip oldukları ve bu yüzden diğerlerinden daha fazla obeziteye duyarlı hale getirebileceği tahmin edilmektedir. Bu tür bir araştırmanın derhal sonucunda doktorlar potansiyel bir obezite eğilimi gösteren hastaları belirleyebilir.

Bennett, “Bu gen, ne tür kalorileri izleyip vücut ağırlığını kontrol altında tutmak için daha fazla egzersiz yapan risk altındaki bireyleri tanımlamamızı sağlayabilir.” diyor.

Araştırmanın bir sonraki aşaması, genel nüfusun geniş kesimlerindeki bulguları daha da doğrulamaktır.

[/vc_column_text][vc_column_text]Kaynak: Atlas[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]
Published On: 17 Kasım 2017 / Categories: Sağlık / Tags: , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.