Bardağın yarısı dolu mu yoksa boş mu? Gerçekten bir önemi var mı? Aslına bakarsanız bardağı açıklama şekliniz çevrenizdeki dünyayı nasıl gördüğünüzü yansıtmaktadır. Bardağın yarısını dolu görenler karşıt guruba göre daha iyi satışçılardır, daha az depresif olurlar ve daha motive çalışmaktadırlar. İyi haber ise eğer kendi düşüncenizi keşfederseniz bunun üzerine çalışabilir ve olaylara nasıl yanıt verdiğinizi değiştirebilirsiniz.

Eğer liderseniz bir maraton koşucusunun dayanıklılığına ihtiyacınız vardır. Lider olarak başladığınız kariyerinizde bardağın dolu tarafını görmek, gün içinde sürekli karşılaştığınız problemlere bir çözüm üretmenizi ve sorulan sorulara daha rahat yanıt vermenizi sağlar. Lider olarak fikir aşamasından çıkış aşamasına kadar en az iki yönlü pek çok çelişki ile karşı karşıya kalırsınız. Başarılı liderlerekiplerini büyütürken, sıklıkla kesin doğru ya da kesin yanlış diyemeyecekleri kararları vermeyi öğrenirler. Sonuç ne olursa olsun önemli olan devam etmektir.

İyimser liderler daha başarılı problem çözücülerdir.

Negatif duygular beynin geniş düşünme ve yaratıcılık kapasitesini kısıtlamaktadır. Korku ve stres; kızgınlık, suçluluk, panik, kırgınlık ve utanç duygularını tetiklemektedir. Pozitif duygular ise kişiyi hızla negatif duygulardan arındırmaktadır. Bir rapora göre kendine güvenen liderler başlangıçta ekibini daha iyi pozisyonlamakta ve diğerlerine göre daha başarılı olmaktadır.

Yapılan çalışmalar pozitif kişilerin negatif kişilere göre %88 oranında daha fazla satış yapabildiklerini göstermektedir. Bir süreçte ilerlerken negatif insanlar pozitif insanlara göre 3 kat daha erken vazgeçmektedirler.

İyimser olmak kendini saf yerine koymak ya da her şeyi toz pembe görmekle ilgili bir durum değildir. Gerçek iyimserler çevrelerinde neler olduğuna çok iyi kilitlenirler. Gerçekler hakkında doğru yaklaşımlarda bulunmak ve pozitif olmak size gerçek fırsatların kapılarını açar.

Çoğu insan iyimserlerin gerçekçi olmadığını ve gerçek dünyayı çarpıttıklarını düşünmektedir. Fakat gerçekleri temel alan iyimser olan biriyseniz, istatistiksel olarak diğerlerinden daha fazla para kazanacaksınız demektir.

Bir lider olarak iyimserlik seviyenizi aşağıdaki soruları kendinize sorarak ölçebilirsiniz:

Sıklıkla yenilikleri araştırıyor ve yeni şeyler deniyor muyum?
Karşılaştığım bir probleme çözüm oluştururken yaşadığım zorluklara rağmen eğleniyor muyum?
Yeni ya da farklı bir şey denerken, öğrenirken kendimi rahatsız olmuş ya da çekinik hissediyor muyum?
Başkalarından yardım istemeye açık mıyım?

Başarılı liderler ekibini kurarken ve büyütürken yaşadığı olumsuzluklara rağmen fiziksel enerjisini düşürmeyen, kararlılığını sürdüren, yorulmadan vizyonunu korumaya çalışan, dayanıklı kişilerdir. Her zaman satış yaparlar. Anlattıkları hikaye sınırları zorlayan, ilgi çekici ve ikna edicidir. Hikayelerini anlatırken her zaman dinleyicileri ile vizyonlarını paylaşma istekleri vardır. Aldıkları sonuçlardan kendilerini sorumlu tutarlar ve her daim ileriye doğru bakmak gibi bir disiplinleri vardır. Tabi ki tüm bu kişilik özelliklerinin ardında iyimser olmak vardır. Tüm büyük liderler iyimserdir. Tutkuları, inançları ve yapabilecekleri onları gelecek için çizdikleri pozitif vizyona taşır.

Published On: 25 Kasım 2016 / Categories: BLOG / Tags: , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.