Blog

Oradan, buradan gördüklerim, duyduklarım, beğendiklerim.
İşimize Engel 4 Bahane

İşimize Engel 4 Bahane

Zihin neye inanıyorsa onunla ilgili fikirler geliştirir. Bir işi yapabileceğinize inanıyorsanız, zihin onu nasıl yapabileceğiniz konusunda çözüm aramaya başlar, eğer inanmıyorsanız da önünüzdeki engelleri tek tek listeler, bahaneler üretir.

“Bu konu ile ilgili bir tecrübem yok”

Gerçek şu ki bu işin üstesinden gelmek için düşündüğünüzden çok daha az bir tecrübeye ihtiyacınız var. Kimi zaman daha az tecrübenin yararını bile görebilirsiniz. Berrak zihniniz algılarınızın daha açık olmasını sağlar. Size sadece liderlerinizi dinlemeniz ve onların uyguladıklarını kopyalamanız kalır.

“Benim çevrem yok”

Evet, ilk bakışta düşündüğünüzde kimse aklınıza gelmeyecektir. Berrak kafa her zaman iyidir; sakın bir zamanda düşündüğünüzde en az 100 kişilik bir listeyi çıkarabileceğinizi biz biliyoruz, siz de inanın. Çevrenize şöyle bir bakın, para kazanarak kendini ispat etmek için can atan binlerce genç insan var.

“Bu iş için zamanım yok”

Bu iş adanmışlık gerektirir. Bu doğru. Ancak bu fikrin hayata geçmesi için buna gerek yok. Çalıştığınız işten çıkmak ya da okulunuzu aksatmak zorunda değilsiniz. Diğerlerinden daha fazla çalışmak zorunda olduğunuz doğru ancak bir şeyleri başarmak için de bu kadar fedakarlık olmalı. Öğlen yemeklerinden ve akşamlarınızdan arttırdığınız zamanlar bunun için yeterli olacaktır.

“Yeterince param yok”

Bir iş kurmak için tek bir yol yoktur. Eğer akıllıca çalışılırsa çok daha az maliyet ile yüksek verimlilik elde edilebilir. Kendine güvenen biriyseniz bu parayı bulmak mümkün.

Bu işe başlanmaması için hiç bir engel yoktur. Engelleri zihin yaratır. Bu işe gerçekten inanıyorsanız zihniniz çözümleri çoktan üretmeye başlamıştır. Çözümleri başka yerde aramanıza gerek yok. Engelleri oluşturan zihin size çözümleri de gösterecektir, sadece inanmak yeter.

Author:

Bir çok girişimde bulunarak çokça başarısız tecrübe yaşadı. Bu başarısızlıklarının gücüne güç kattığı görüşünde. 2003 yılında öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi'nde hala bu görevi başarıyla sürdürmekte. Sosyal medya ve internetin gücüne olabildiğince inanıyor ve kullanıyor. Sitenin yazılımı, içerik editörlüğünü ve pazarlamasını yürütmekte.

Etiketler