İletişim ağı kurma konusunda başarılı olacak kadar girişken ya da dışa dönük biri olmak konusunda umudunuzu mu yitirdiniz? Asla korkmayın, içine kapanık dostlarım. İşte size kendi benzersiz yeteneklerinizi kullanarak bağlantı kurmanızı sağlayacak 3 strateji.

Ben içine kapanık biriyim. Danışmanlık işim, büyük ölçüde iletişim ağı maharetime bağlı olarak gelişir ya da tükenir. On beş yıl önce, bu acı verici ikilem geceleri uykusuz kalmama neden oluyordu.

Washington D.C.’deki bir iletişim ağı organizasyonuna yazılmıştım ve beklentim de en az iletişim ağı kurmak kadar zarar vericiydi: Neden bahsedecektim? Tamamen yabancı olan insanlarla konuşmaya nasıl başlayacaktım? Ya herkes beni görmezden gelirse ne olacaktı? Organizasyon tarihi gelene kadar delirecek duruma gelmiştim.
Sevgili içine kapanık arkadaşlarım, işleri daha farklı bir şekilde yapmak mümkün. Başarılı bir şekilde iletişim ağı kurabilen insanlardan olmak için inanılmaz derecede dışa dönük insanlar olmamız gerekmiyor. Sadece farklı düşünmemiz gerekiyor.

1.Tanışma Toplantılarının Ötesinde Düşünün
İletişim ağı kurmanın özünde, ilişki yaratmak ve bunları devam ettirmek yatar. Tanışma toplantıları, uzun, düşünmek gereken bir sürecin sadece ilk adımında size yardımcı olur. Yeni bir isim öğrenirsiniz, yeni bir yüz size tanıdık gelmeye başlar ve böylece ilk bağlantıyı kurmuş olursunuz. Ancak kalabalık, gürültülü iletişim ağı kurma organizasyonlarında yapamayacağınız şey ise ilişkilerinizi derinleştirmektir.

Başarılı bir şekilde iletişim ağı kurmak istiyorsanız, tanışma toplantılarının ötesinde düşünmeniz gerekiyor. Aslında, tanışma toplantıları, şu anda geçirme izniniz olan endişe nöbetlerinin zayıflamasını tetikler: Onları es geçin! Bunun yerine, yeni bağlantılar oluşturmak için zaten başarılı olduğunuz alanları düşünün.

Belki de Java topluluğunuz ya da bölgesel içki grubunuzda çok başarılısınızdır. Belki de iyi başlangıçlar (ve arkadaşlar) sağlayacak yerel bir kurulda görev alıyorsunuzdur. Hangi alan olduğunun bir önemi yoktur. İlişki kurmak ise önemlidir. Bu nedenle de kendinizi rahat hissettiğiniz yerler arayın ve sonra da ilerleyin.

Eğer son derece içine kapanık biriyseniz, Quora gibi kalabalık online forumlarda liderlik rolü edinmeye çalışın. Belki de çalıştığınız sektörün bilgi takas merkezinde uzman bir blog yazarı ya da uzmanlığınız ile ilgili online bir forumda yönetici olabilirsiniz. Sadece seçtiğiniz alanın hareketli olduğundan ve sadece arkadaşlarınızla konuşmadığınızdan emin olun.

2. Niceliği Değil, Niteliği Düşünün
“26,000 tane LinkedIn kontağım var,” diye yazmış popüler bir iletişim ağı kurma kitabının yazarı. Bunu okudum ve şöyle düşündüm: Aman Tanrım! Eğer beklenilen buysa, en ufak bir şansım bile yok. Neyse ki, bu statüko değildir ve aynı zamanda etkili iletişim ağı kurmak da bu şekilde olmaz.

Bilim bize, yaklaşık 150 kişilik sosyal grupları devam ettirme eğilimi gösterdiğimizi söylüyor. Bu ilişkiler, bir insanın doğruluğuna, güvenilirliğine ya da uzmanlığına inandığınız için gelişen güven üzerine kurulur. İletişim ağınıza güvenmeniz gerekir ve bağlantılarınız da size güvenebileceklerini bilmelidirler. İşte gerçekten bu kadar basit.

Enerjinizi, Facebook üzerinde en fazla arkadaş sayısına ulaşmak için harcayacağınıza, düşünce tarzınızı değiştirin. Güvenilir olmaya odaklanın. Sözünüzü tutun. Taahhüt ettiğiniz şeyleri yerine getirin. Güvenilir, doğru bilgiler verin ve eğer bunu yapamıyorsanız, yapamadığınızı söyleyin.

Olmadığınız bir şey olmaya çalışmayın. İnsanları tanımaya çalışın ve onlara bir şeyler verin ki size değer versinler. Bu hareketlerin hepsi iletişim ağınızın niteliğini geliştirecektir.

3. Kendinizi Rahat Hissettiğiniz Alanın Dışına Çıkın – Ancak Mantık Alanınızın Dışına Çıkmayın
Benim kendimi rahat hissettiğim alan birinin kaya tırmanışını izlemektir. Kaya tırmanışında 12 metre tırmanmaya kalkıştığımda bu alandan çıkarım. Korkarım ancak korkudan taş kesilmem. Bunu başarıp, ölmeden geri döndüğümde coşkuyla dolarım. (Etkileyici olmaya çalışmıyorum; bu deneyimi yaşamak ve ölmemek gerek bir başarı elde etmiş gibi hissetmenize neden oluyor!) Ancak, serbest tırmanış – yukarıdaki bir noktadan ipe bağlı olmadan tırmanma – benim tamamen kontrolden çıkmama neden olabilir. Bu benim mantık alanımın fazlasıyla dışında yer alıyor ve saçmalayan, paramparça biri olmama neden olabilir.

İletişim ağı kurarken, kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışına çıkın. Sizi korkutan – ancak sizi felce uğratmayan – şeyler yapın.

Kendinize benzer insanlarla mı bağlantı kurmaya alışkınsınız? Sadece kendilerine benzeyen insanlardan oluşan bir iletişim ağı kurmak pek çok insanın ilkesidir; ancak öğrenmenize, sektör akımlarının üstünde kalmanıza, yeni fırsatları duymanıza ve yeni olasılıkları hayal etmenize yardımcı olmak için farklılaşmanız gerekir.

Sekiz sene önce, işletmemi yeni kurduğumda, danışman olmayan kişilerle iletişim ağı kurmam gerektiğini biliyordum. Deneyimlerine ve dürüstlüklerine derinden inandığım sekiz kişiden oluşan bir danışma kurulu oluşturdum. Başlangıçta onlara hayrandım ve saygı duyuyordum ancak onların yanında kendimi rahat hissetmiyordum. Seneler içinde, benim için yeni kapılar açtılar, kaynaklarla bağlantı içinde olmamı sağladılar hatta bana iş verdiler. Artık onları değerli arkadaşlarım olarak görüyorum ve onlara minnettarım.

Yani, içe kapanık dostlarım, hiç durmayın ve içinize kapanık olmaya devam edin. Kendinizi, olmadığınız biri olmaya zorlamayın. Ancak kendinizi, rahat hissettiğiniz alanın dışına çıkmaya zorlayın. Sizin işinize yarayacak yeni iletişim kurma yolları bulun. Ve nicelikten fazla niteliğe odaklanın.

Kaynak: Inc.Com / Maya Townsend

Published On: 11 Temmuz 2015 / Categories: BLOG / Tags: , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.