Bir işe girişmeden önce planlamaya ve öncelikleri belirlemeye ne kadar düşünsel yatırım yaparsanız o kadar önemli işler yapar ve onları o kadar çabuk tamamlarsınız.Göreviniz sizin için ne denli önemliyse, onu savsaklama konusunda da o denli motive olur ve kendinizi o denli işinize verirsiniz.

ABCDE Yöntemi her gün uygulayabileceğiniz etkili bir öncelik belirleme tekniğidir. O kadar basit ve etkilidir ki, tek başına sizi kendi sahanızdaki en üretken ve etkin insanlardan biri yapabilir.

Söz konusu tekniğin gücü basitliğinden gelir. İşleyişi şöyledir: Gelecek gün yapmanız gereken her şeyi içeren bir liste hazırlayın ve kağıt üzerinde düşünün.

Sonra, ilk işe girişmeden önce her maddeyi sınıflandırarak A, B, C, D veya E harflerinden biriyle işaretleyin.

“A” maddesi çok önemli olarak tanımlanır; yapmanız şart olan bir şeydir, aksi halde sonuçlarına katlanırsınız. Çok önemli bir müşteriyi ziyaret ya da patronunuzun gelecek yönetim kurulu toplantısında sunacağı bir raporun tamamlanması, bu sınıfa girebilir. Bu durumda sizin kurbağalarınız, söz konusu maddeler olacaktır.

Birden fazla “A” maddeniz var ise onları her birinin önüne A-1, A-2, A-3… yazarak önceliklerine göre sıralayınız. A-1 işiniz sizin en büyük ve en çirkin kurbağanızdır.

“B” maddesi yapmanız gereken bir şey olarak tanımlanır. Ancak bunun sonuçları daha az can alıcıdır. Bu nevi maddeler iş hayatanızda yavru kurbağalarıdır, yani onlardan birini yapmadığınız takdirde hoşnutsuzluk ya da rahatsızlığa sebep olabilirler. Ancak kesinlikle “A” maddeleri gibi asli değildirler. Önemsiz bir telefon mesajına cevap vermek ya da elektronik postanızı kontrol etmek tipik “B” sınıfı işlerdendir.

Kural, yapılamamış bir “A” işi dururken hiçbir “B” işine bakılmaması gerektiği yönündedir. Önünüzde koca bir kurbağa dururken dikkatinizi asla onun yavrusuna çevirmemelisiniz.

“C” sınıfı işlerse, yapılması hoş olan, ancak yapılması hiçbir şeyi değiştirmeyecek olan uğraşlardır. ” C” tipine, arkadaşlara telefon etmek, bir çalışma arkadaşıyla kahve içmek ya da yemek yemek, mesai saatlerinde kişisel meseleleri halletmek gibi konular girer. Bu tür etkinliklerin çalışma hayatına hiçbir etkisi yoktur.

“D” maddesi “başkasına devredilebilecek işler” diye tanımlanır. Kural, yalnızca sizin halledebileceğiniz “A” sınıfı işlere daha çok vakit ayırabilmeniz için başkasının yapabileceği her işi ona devretmenizi söyler.

“E” sınıfınıysa aslında hiçbir fark yaratmayacak, bu yüzden de hepten boş verilebilecek işler girer. Bunlar zamanlar belki önem arz etmiş olan ancak artık sizin ne de başkası için hiçbir anlam ifade etmeyen işlerdir. Genellikle alışkanlık icabı ya da zevk aldığınız için yapmayı sürdürdüğünüz uğraşlar bu sınıftadır.

Listenizi ABCDE Yöntemi’ni uyguladıktan sonra, tamamen organize ve önemli meseleleri hızla halletmeye hazırsınız demektir.

Ye O Kurbağayı” kitabından alıntıdır.

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.