Girişimci misiniz? Bir şirket sahibi değilsiniz diye kendinizi girişimci olarak görmüyorsanız o dönemlerin çok geride kaldığını belirtmek isterim. Girişimci olmak ticari zeka meselesidir. Girişimci misiniz yoksa çalışan mı hep birlikte bakalım:

1-Girişimciler yeteneklerini geliştirirler çalışanlar ise zayıf noktalarını

Daha önce bir iş görüşmesinde buunduysanız muhtemelen, zayıf yönlerinizi geliştirmek için neler yaparsınız sorusuyla karşılaşmışsınızdır. Çalışanlar için çok hassas bir sorudur ve bu sorudan sonra adaylar veya çalışanlar zayıf noktaların kötü olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini düşünürler. Girişimciler bu soruya aynı şekilde bakmazlar ve onlar için zayıf yönlere bu şekilde bakmak anlamsızdır. Onlar güçlü yönleri üzerine kafa yorarlar.

2-Girişimciler kötü işler ortaya koyabilirler, çalışanlar ise mükemmelin peşinde koşturup dururlar

Patronların sürekli izledikleri çalışanlar işleri çok iyi bir şekilde yapmaya çalışır ama bir türlü ortaya koyamazlar. Girişimciler ise iyi kötü ortaya her zaman bir ürün veya hizmet çıkarırlar.

3-Girişimciler fırsatlara hayır demeyi bilirler, çalışanlar ise fırsatlara kucak açarlar

Warren Buffet’ın bu konuyla ilgili çok meşhur bir sözü vardır: “Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki en büyük fark çok başarılı insanların hemen hemen her şeye hayır demesidir.” Girişimciler sorunun nerede olduğunu veya ne olduğunu tespit etmek adına ve geliştirmek için hayır demeyi tercih ederken çalışanlar bir daha bu fırsat ayağıma gelmez korkusuyla karşılarına çıkan her fırsata evet derler.

4-Girişimciler işleri olmayan şeyleri devretmeyi tercih ederken çalışanlar her şeyi kendi başına yapmaya çalışırlar

Girişimciler daima az ve öz olanı tercih ederler. Zamanlarının kıymetini bilirler ve sadece yapabilecekleri şeylere odaklanırlar. Çalışanlarda ise bu durum tam tersidir. Her şeyi kendi başlarına yapmak isterler ve olmaması durumunda ise bunu başarısızlık olarak görürler. İş ile ilgili her şeyi bilmek ve her şeye hakim olmak isterler. Mantıkları, bir şeyin iyi olmasını istiyorsan kendin yapmalısın şeklindedir.

5-Girişimciler aynı zaman dilimi içinde bir işi yapmayı tercih ederken çalışanlar birden fazla işi aynı anda aradan çıkarmaya çalışırlar

Birçok bilimsel çalışmanın ortaya koyduğu gerçeğe dayanarak söylüyorum; aynı anda birden fazla işi yapmak, odaklanmak ve başarmak imkansızdır. Girişimciler bunun faydasının olmadığının farkındadırlar ve yalnızca bir iş üzerine odaklanırlar. Çalışanlar ise çoklu görev olayına taparlar ve odaklanamadıklarında kendilerini perişan ederler.

6-Girişimciler riski göze alırlar çalışanlar riskten sakınır

Çalışan kafasında olan çoğu kişiye göre kendi günübirlik işleri devam ettiği sürece riske girmeye gerek yoktur. Girişimciler riski sever. Onlara göre risk yoksa ödül de yoktur. Peter Drucker’in dediği gibi, “ ne zaman başarılı bir iş görürseniz bilin ki arkasında cesur bir adım vardır.”

7-Çalışanlar kendilerinden daha akıllılar tarafından tehdit edilirken girişimciler o daha akıllı olanları işe alır

Çalışan kafasına göre kendilerinden daha zeki olanlar arasında daima bir yarış vardır ve daima tehdit teşkil ederler. Girişimciler ise o daha akıllı olanları işe alırlar. Bilirler ki muhteşem bir ekip olmadan başarı sağlanması zordur. Ortaya koymaya çalıştıkları ürün veya hizmetin lideri olmak gibi bir ihtiyaçları yoktur. Eğer başkası o görevi daha iyi yapacaksa ona veriler bu işi. Amaçları ortaya koydukları şeyi en iyi şekilde yapmaktır.

Bunun gibi çok farklı ve işe yarar kaliteli düşüncenin olduğunu size belirtmek isterim. Başarılı olmak istiyorsanız bu yollara başvurmalısınız.

Published On: 2 Mart 2016 / Categories: BLOG / Tags: , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.