[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^5816|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/09/genetik-muhendislik-obeziteyi-engelleyebilir.jpg|caption^null|alt^null|title^genetik-muhendislik-obeziteyi-engelleyebilir|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”1″ css=”.vc_custom_1506106532218{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”570px”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”250px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1506107219217{padding-right: 15px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

Vücudumuzda biri iyi(HDL) biri kötü(LDL) olmak üzere iki farklı tür yağ bulunuyor. İyi olarak bilinen kahverengi yağlar boyun ve omuz bölgesinde bulunuyor ve kalori yakmaya yardımcı oluyor. Kötü olan beyaz yağlar ise bel, basen, karın gibi bölgelerde kalori depoluyor.

[/vc_column_text][vc_column_text]

Washington Üniversitesi St. Louis Tıp Okulu araştırmacıları, kötü yağları iyi yağlara çevirmenin bir yolunu buldu. Cell Reports’ta yayımlanan araştırmaya göre, genetik mühendislik kullanılarak farelerde bu işlem başarıyla gerçekleştirildi. Araştırmacılar, PexRAP adı verilen bir proteini üretmeyen farelerde beyaz yağları (beyaz ve kahverengi arasında yer alan) bej yağlara dönüştürmeyi başardı. Bej yağlar daha çok kahverengi yağlar gibi davranarak kalori yakmaya yardımcı oluyor.

Beyaz yağ hücrelerinde PexRAP bulunmayan farelerin daha fazla bej yağı olduğu görüldü. Ayrıca bu farelerin, aynı besinleri yiyen diğer farelere göre daha zayıf olduğu gözlendi.

[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/embed/75Dc9aAt_1c”][vc_column_text]

İnsanlarda kullanım

Araştırmacılar fareler üzerinde yapılan testlerin insanlarda obeziteyi ve şeker hastalığı sebebiyle kilo alınmasını tedavi etmek için kullanılabileceğini düşünüyor. Araştırma makalesinin baş yazarı Prof. Irfan J. Lodhi “Amacımız obeziteyi engelleyebilecek bir yöntem keşfetmek. Araştırmamız, beyaz yağ içinde bir proteini hedef alarak kötü yağları, obeziteyle mücadele eden yağlara dönüştürebileceğimizi gösteriyor.” dedi.

Bir sonraki hedef bu tekniği insanlara kullanılabilecek hale getirmek. ABD’deki yetişkinlerin üçte ikisinden fazlası fazla kilolu ya da obez. Ülkede ayrıca 30 milyon civarında şeker hastası var. PexRAP proteininin üretimini durdurmak bu kişilerin kilo vermesine yardımcı olabilir.

Ancak araştırmacılar ve ilaç üreticilerinin böyle bir ürünü pazara sunmak için önce bazı sorunların üstesinden gelmesi gerekiyor. Lodhi “Buradaki güçlük, PexRAP proteinini engellemenin güvenli yollarını bulmak olacak. Bu işlemi hastanın aşırı ısınmasına ya da ateşlenmesine sebep olmadan yapmamız gerekiyor. Artık ilaç üreticilerinin yeni bir hedefi var.” diyor.

[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]
Published On: 22 Eylül 2017 / Categories: BLOG, Sağlık / Tags: , , , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.