B vitamini ailesinin bir üyesi olan folik asit, DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli yeri olan bir vitamindir. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir. Bu madde bazı besinlerde doğal olarak bulunur.

kyani-sunriseKyäni Sunrise’ın günlük dozu ise 200 μg Folik Asit/Folat içerir (Referans Değerinin %100’ü kadar).

Hepimiz Folik Asit’e ihtiyaç duyarız, vücutta kan yapımı, yeni hücre oluşumu, DNA sentezi gibi önemli biyolojik süreçlerde rol oynar. Folik asitin damar sertliğini azaltarak kalp krizi, bunama ve felç gibi birçok kötü hastalığın oluşmasını da engellediği bilinmektedir. Hamile veya hamile kalmayı planlayan kadınlar için özellikle önemlidir. Folik asit hücre bölünmesinde önemli bir rol oynar. Plasentada hücrenin hızlı büyümesine ve çocuğun gelişimine yardımcı olur. Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesinin, bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında folik aside duyulan ihtiyaç artar, çünkü bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi 3. ve 4. haftalarda olur. Bu erken dönemde folik aside ihtiyaç duyulmasından dolayı hamile kalmadan önce annenin vücudundaki folik asit eksikliğini gidermiş olmasının daha avantajlı olduğu düşünülür.

Sebzeler, meyveler, meyve suları, ceviz, fasulye, bezelye, süt ürünleri, kümes hayvanları ve kırmızı et, yumurta, deniz ürünleri ve tahıllar gibi çok sayıda besin çeşidi doğal olarak Folat içerir. En fazla Folat içeren besinler: Ispanak, ciğer, maya, kuşkonmaz ve brüksel lahanasıdır.

Yapılan çalışmalara göre Folik Asit tüketimi oldukça önemlidir. İmmün sistemin normal fonksiyonunu yerine getirmesine ve yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca normal kan oluşumuna da katkıda bulunur. Bu Folik Asit’e herkesin ihtiyaç duyduğunu gösterir.

Kyani Sunrise hakkında daha fazla bilgi almak ve satın almak için tıklayın!

Yardımcı Kaynak: “Hayat Kurtaran Vitaminler ve Minaraller”, Prof. Dr. Metin Özata

Published On: 11 Kasım 2016 / Categories: BLOG / Tags: , , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.