Girişimciler için odaklanmaları gereken her şeye zaman yaratmak zor bir meziyet. Öte yandan, yanlış şeylere odaklanıp, bunlara gerektiğinden fazla zaman ayırmak da, girişimcilerin işi tamamlama yolunda yaptığı en yaygın hatalardan birisi olarak öne çıkıyor.

Peki, her şey gözünüze eşit derecede önemli görünürken, nasıl yalnızca birine odaklanacaksınız? Aklınızın o an önünüzde olan görevden, sırada bekleyen diğer görevlere kaymasını nasıl önleyeceksiniz? Cevap beyninizi eğitmekten geçiyor ve bunu yapmak sandığınız kadar zor değil. Bunu başarmak için uygulayacabileceğiniz üç adım şu şekilde:

Alışkanlıklar edinin. Bir alışkanlık edinmek için onu 21 gün boyunca yapmalısınız derler. Birçok insan, bu yöntemi kullanarak yaşam kalitelerini artıran günlük rutinler edindiklerini belirtiyor. Bu yöntemi çalışma alışkanlıkları edinmek için de kullanabilirsiniz. Böylece, şu an büyük efor sarfederek hallettiğiniz işleri, gününüzün basit rutinleri haline getirerek, daha iyi bir profesyonele dönüşebilirsiniz. Girişiminizin belirli bir yanını geliştirmek veya spesifik bir problemi çözmek istiyorsanız, bu göreve her gün kaç saat ayıracağınızı belirleyin ve bu zaman dilimi içerisinde tüm düşüncelerinizi buna odaklamayı deneyin. Çok değil, birkaç hafta sonra yepyeni bir alışkanlık kazandığınızı fark edecek ve kariyerinizin geri kalanında ileri odaklanma yeteneğinizin meyvelerini toplayacaksınız.

Acele etmeyin. Yapmanız gereken çok şey olduğunda, zihninizi yalnızca birinde odaklamak imkansız gibi görünür. Kaldı ki odaklanma konusunda eğitilmemiş veya bu konuda doğal yeteneği olmayan bir beyin için durumun tam olarak böyle olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Bu senaryoda çoğu zaman, elinizdeki görevi bir sonrakine başlamaya odaklanarak yaparsınız ve doğal olarak acele edersiniz. Odaklanamadığınız için de ortaya size yakışır bir iş çıkmaması olası.  Acele etmeyin. Sırada ne olduğunu düşünmeyin. Önünüzdeki görevi olabilecek en iyi şekilde yapmaya odaklanın. Emin olun yaptığınızdan zevk alacak ve üstelik işi tahmin ettiğinizden çok daha hızlı bir şekilde bitireceksiniz.

Beyninizi besleyin. Zihinsel performansınız yedikleriniz ve egzersiz alışkanlıklarınızla birebir ilişkilidir. Fiziksel antrenmanlar, vücudunuza yaptığı gibi beyninizin de olabilecek en iyi şekilde çalışmasını sağlar. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” özlü sözünü daha önce duymamış olamazsınız, öyle değil mi? Daha iyi konsantre olmak istiyorsanız, vücudunuza iyi davranın.

Doğa Ana’nın biz insanlara sunduğu bazı besinler, beynimizin daha iyi çalışmasında ve daha iyi odaklanmamızda doğrudan rol oynuyor. Örneğin tam tahıllı gıdalar, balık, yabanmersini, yeşil sebzeler, balkabağı çekirdeği, fındık, ceviz ve diğerleri. Tabii ki bunlar beynimizi besleyen yiyeceklerin tümü değil fakat en azından bunlarla başlayabilir ve ardından yapacağınız araştırmalarla diğerlerini de keşfedebilirsiniz.

Published On: 20 Kasım 2014 / Categories: BLOG / Tags: , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.