[vc_row bg_type=”image” parallax_style=”vcpb-default” bg_image_new=”id^6293|url^https://www.adnanakyuz.com/wp-content/uploads/2017/10/Biyolojik-Saat-Çalışması-Nobel-Tıp-Ödülü-Kazandı-Arkaplan.jpg|caption^null|alt^null|title^Biyolojik Saat Çalışması, Nobel Tıp Ödülü Kazandı Arkaplan|description^null” bg_image_repeat=”no-repeat” bg_override=”1″ css=”.vc_custom_1507097574072{background-position: 0 0 !important;background-repeat: no-repeat !important;}”][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”570px”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”250px”][vc_custom_heading source=”post_title” font_container=”tag:h2|text_align:left|color:%230c0c0c” use_theme_fonts=”yes” css=”.vc_custom_1507097715414{padding-right: 15px !important;background-color: #ffffff !important;}” el_class=”yesil”][vc_column_text css=”.vc_custom_1507104798234{background-color: #b5b5b5 !important;}”][okuma][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_column_text]

ABD’li 3 bilim adamı, insanlar dahil tüm çok hücreli organizmaların hücrelerinde aynı ilkelere göre işleyen bir biyolojik saat olduğunu ortaya çıkararak Nobel Tıp Ödülü’nün sahibi oldu!

[/vc_column_text][vc_column_text]

Nobel Tıp Ödülü, bu yıl 3 Amerikalı bilim adamı arasında paylaştırıldı. NobelKomitesinden yapılan açıklamada Tıp Ödülü’nün biyolojik saat olarak da bilinen sirkadiyen ritmini kontrol eden moleküler mekanizmaları keşfeden Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Micheal W. Young arasında paylaştırıldığı belirtildi.

 

Biyolojik Saatin Çalışması Keşfedildi

Açıklamada, “Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç, biyolojik saati oduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyordukç Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young’ın sayesinde öğrendik. Bu bilim adamarının çalışmaların, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya’nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu.” denildi.

Hall, Rosbash ve Young örnek organizma olarak meyve sineklerini kullandıkları çalışmalarında günlük biyolojik ritmi kontrol eden genleri buldular. Amerikalı bilim adamları, bu genin gece artan ve gün içinde de azalan bir protein ürettiğini keşfetti. Sirkadiyen ritmini oluşturan diğer protein unsurlarını da bulan bilim adamları, hücre içinde kendi kendine işleyen saatin mekanizmasını gözler önüne serdi. Bilim adamları, insanlar dahil tüm çok hücreli organizmaların hücrelerinde aynı ilkelere göre işleyen bir biyolojik saat olduğunuu ortaya çıkardı. Hall, Rosbash ve Young 8 milyon İsveç kronu(yaklaşık 3,4 milyon lira) tutarındaki ödülü paylaşacak. Üç bilim adamına, 10 Aralıkta düzenlenecek ödül töreninde birer diploma ve altın madalya da verilecek.[/vc_column_text][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]

Published On: 4 Ekim 2017 / Categories: BLOG, Yaşam / Tags: , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.