Yaşlıların bilgisayardan anlamaması size komik geliyorsa, bu 81 yaşındaki Japon kadın sizi kendinize getirecektir. Masako Wakamiya, Japonların geleneksel oyuncak bebeklerinin nasıl dizilmesi gerektiğini gösteren bir iOS uygulaması geliştirdi. Uygulama, Japonya’da Hinamatsuri (Kızlar Günü) olarak bilinen 3 Mart tarihinin hemen öncesinde kullanıma sunuldu.

Geleneksel Japon Oyuncak Bebekleri

İlk kez 60 yaşında bilgisayar kullandı

Eski bir bankacı olan Wakamiya, 43 yılını büyük bir Japon bankasına hizmet vererek geçirdi ve ilk kez 60 yaşındayken bilgisayar kullandı.

Hinadan adı verilen uygulamada, oyuncunun 12 adet oyuncak bebeği doğru pozisyonlarda dizerek dört aşamalı bir dizim gerçekleştirmesi bekleniyor. Japonca’da ‘hina’ oyuncak bebek, ‘dan’ ise sıralama, seviye anlamlarına geliyor. Oyuncu oyunu tamamlarsa bir tebrik mesajı görüyor.

Wakamiya, Mashable’a gönderdiği bir e-postada, genç birisinin kendisine Apple’ın Swift programlama dilini Skype ve Facebook Messenger üzerinden öğrettiğini belirtti. Uygulamadaki görsellerin de Microsoft Office’teki şekiller kullanılarak oluşturulduğunu ifade etti.

“Yaşlılar için hiç uygulama yoktu”

81 yaşındaki kadın “Bu uygulamayı yapmamın sebebi, yaşlı insanların hoşuna gidebilecek neredeyse hiçbir uygulama olmaması. Bütün uygulamalar gençler için tasarlanmış. Yaşlı insanların da bilgisayarları kullanarak eğlenmesini isterim.” şeklinde konuştu.

Wakamiya’nın blogunda Excel’de nasıl resim yapılabileceğine dair derslerin yanı sıra, Akdeniz ve Yeni Zelanda’ya yaptığı geziler sırasında kaydettiği video bloglar (vlog) var. Enerjik kadının ayrıca emekliler için aktif bir yaşlanma vaat eden Mellow Club adlı bir derneği de bulunuyor.

Tokyo’da düzenlenen bir TEDx toplantısında konulan Wakamiya’yı aşağıdan izleyebilirsiniz. Hinadan uygulamasını ise buradan indirebilirsiniz

Kaynak: 

Published On: 5 Mart 2017 / Categories: BLOG, Video / Tags: , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.