Forbes’e göre dünyada şu an 1826 tane milyarder var. Bunlardan 290’ı bu kulübe geçtiğimiz son 6 ayda katılmış. Bu oran %19’luk bir oran demek oluyor. Yani anlayacağınız bu rakamlara göre her 4 yılda bir milyarderler listesi 2 katına çıkabilir. Yaklaşık 94 yıl sonra herkesin milyarder olma gibi bir şansı da var matematiksel olarak. Komik gelebilir ama bu matematiksel olarak gerçekleşebilir bir durum. 🙂

Milyarderler kulübüne girmeniz  konusunda sizlere söz veremem ama mevcut milyarderlerin davranışları hakkında sizlere bazı ipuçları verebilirim. Bu davranışların sizi milyarder yapma garantisi yok ama sizleri başarıya taşıma noktasında çok yardımcı olacaktır.

Sabırlıdırlar

Omaha kahini olarak bilinen Warren Buffet, dünyada en çok bilinen milyaderdir desek yanlış olmaz. Milyarder  iken sabırlı olmak kolaydır diyebilirsiniz ama bu insanların çoğu milyonerken bile sabırlı davranmış ve amaçlarını planlar dahilinde gerçekleştirmişlerdir.

Reddetme konusunda vurdum duymazdırlar

“Reddetmeye hazırlıklı ol. Ne kadar kötü olduğunun önemi yok, seni yenmesine ve etkilemesine izin verme. Ne yapmak istiyorsan onun için çalışmaya devam et, hemde ne olduğuna bakmadan. 100. kapıya bile geldiğinde 1. kapıdaki gibi heyecan dolu olmalısın.” John Paul Dejoria, John Paul Mitchell kurucusu.

John ilk ürünü olan şampuanı caddelerde satmaya başlamadan önce evsiz bir insan olarak bir arabada yaşıyormuş. Şu ana kadar araştırdığım milyarderin çoğu genelde reddetme konusunda gözü karadırlar. İnandıkları şeylerin peşinde koşarken etraftan gelen uyarıları dikkate almaz veya gelen önerileri reddederler. Bu da onları kendi amaçlarını gerçekleştirmeleri konusunda yardımcı olur kendilerine. İnandığın yolda gidince başarıyı yakalayacağını biliyorsan durma, devam et.

Büyük düşünürler

“Eğer hayalleriniz sizi ürkütmüyorsa yeteri kadar büyük değiller demektir.” Richard Branson.

Milyarderlerin hayalleri büyüktür. Amaçları  zengin olmak değil, dünyayı değiştirmektir.

Bahaneleri olmaz

“Dünya, yapılmış işleri ister, bahaneleri değil. Kayda değer bi işi halletmek milyonlarca bahaneden daha iyidir.” H. Ross Perot

Ne yapıyorsanız yapın ama asla bahane uydurmayın. Ross Perot’un 2 çalışanı İran’da göz altına alınınca kendisi bahaneler uydurmayıp, ekibi ile İran’a bir tur düzenledi. Gözaltına alınma riskini bile göze alıp gitti ve çalışanlarını kurtardı.

Pişmanlıkları yoktur

“Başarısız olsam bundan pişman olmayacaktım ama şundan eminim ki eğer denemeseydim pişman olacaktım.” Jeff Bezos

İnsan hayatında en üzücü olan şeylerdir pişmanlıklar. Zaman akıp giderken yapamadıklarımız, elimizden kaçanlar gözümüzün önüne gelir. Pişmanlıları koyacak yer bulamaz insanoğlu kendi hayatında. Hiçbir şeye hizmet etmedikleri gibi, anlamlarıda yoktur. Hala geçmişten kalan pişmanlıklar üzerine bir hayat kurmaya çalışıyorsanız, dersinizi almamışsınız demektir.

Durağan, hareketsiz değiller

“En büyük risk hiç risk almamaktır… Dünyamızda her şey çok çabuk değişmektedir. Tek gerçek olan, hiç risk almadığınızda çöküşe geçeceğinizin garantisidir.” Mark  Zuckerberg.

Bu söz benim favorilerimden biridir. Bu söz Zuckerberg’e atfedilse de ilk olarak Peter Drucker’in “girişimcilik ve yenilik” adlı kitabında yazılmış. Alınan en büyük risklerin başında yenilik gelir. Çünkü bizler alışkanlıklarını değiştirmekte zorlanan ve durağan olduğumuza inanmayan insanlarız.

Geleceği inşa ederler

“Müşterilerinize sadece ne istediklerini sorup onlara istediklerini veremezsiniz. Zamanla işinizi inşa edersiniz, müşterileriniz yenisini ister.” Steve Jobs.

Bu son olanı bana her alanda kullanılıp, başarılı olunabileceğini gösteriyor. İş, geleceği getirir. Önce bilgisayarlar sonra animasyona daha sonra da mobil cihazlara gider bu süreç. Geleceğin, geçmişin devamı olduğunu kabul etmek gerek ve basit bir şekilde yeniliğin mümkün olmadığını söylemek gerek.

Kendinizi bu 7 temel davranışa yönlendirdiğiniz zaman amaçlarınızı gerçekleştirmeniz daha kolay olacaktır.

Published On: 17 Temmuz 2015 / Categories: BLOG /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.