Milli Piyango Size de Çıkabilir(!) Matematik Ne Diyor?

Adnan1 dk okuma süresi

Yılbaşı yaklaşırken milyonlarca kişi umudu olan Milli Piyango heyecanı da artıyor, neden arttığını, neden uzun kuyruklar oluştuğunu yıllardır hiç anlamadım.

 

2016 yılının sonuna ve 2017 yılının başına sadece 3 gün kaldı. 2016 yılının bitmesine şahsen seviniyor olsam da (yılın suçu yok) bir çok acı olay yaşanması psikolojik olarak yıpranmamıza neden oldu.

 

 

“Size de çıkabilir.” denilerek satılan Milli Piyango’nun size çıkma olasılığı nedir?

Piyango çekilişlerinde, 7 küre ve her kürenin içerisinde 0’dan 9’a kadar rakamların yazılı olduğu toplar bulunur. Her küreden sadece bir top çekilir. İşte matematik burada devreye giriyor.

 

Her küreden çıkan bir rakamın gelme olasılığı 1/10’dur. Toplamda 7 küre bulunduğuna göre yedi kere 1/10 çarpmamız gerekir(1/10×1/10×1/10×1/10×1/10×1/10×1/10) yani 1/10.000.000(On milyonda bir).

30 Milyon TL’sına Ev Alan 20 Yaşındaki YouTuber

İLGİLİ YAZI

30 Milyon TL’sına Ev Alan 20 Yaşındaki YouTuber

YouTube inanılmaz bir platform. Dünyanın her köşesinde Amerikan rüyasına sahip insanların rüyasını gerçekleştiren bir platform. YouTube’un bu kadar ön plana çıkması ise birkaç kişinin gerçekten zengin olması. 20 yaşındaki Jake Paul da bunlardan birisi ve aldığı milyonlarca dolarlık ev ile gündeme oturdu.

Hayatın içinden örnek verecek olursak;

-Köpek balığı saldırısına uğramaktan(%0,7 Binde Yedi) az
-Yürürken kaza geçirme olasılığınızdan(%0,2 Binde İki) az
-Merdivenlerden düşerek ölme ihtimaliniz, milli piyango numaralarını tutturma olasılığınızdan 4 kat daha fazla

Verilen örneklerden yola çıkarak Milli piyangoya umut bağlamış olmak sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Size isabet etmemiş olmasını sıkıntı yapmanıza gerek yok şimdiden geçmiş olsun.

İnternette rastladığım bu ironik ve benim düşüncelerime de uyan bir fotoğraf paylaşarak yazımı bitiriyorum. Paradan daha önemli olan şeyleri aklınızdan çıkarmayın.

Pi=3

Yan=Cehennem

Go=Gitmek

Published On: Aralık 28th, 2016 / Categories: Genel, Yaşam / Tags: , , , , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.