Blog

Oradan, buradan gördüklerim, duyduklarım, beğendiklerim.
Milli Piyango Size de Çıkabilir(!) Matematik Ne Diyor?

Milli Piyango Size de Çıkabilir(!) Matematik Ne Diyor?

Milli Piyango Size de Çıkabilir(!) Matematik Ne Diyor?

[yazar] [okuma] [gor]

Yılbaşı yaklaşırken milyonlarca kişi umudu olan Milli Piyango heyecanı da artıyor, neden arttığını, neden uzun kuyruklar oluştuğunu yıllardır hiç anlamadım.

 

2016 yılının sonuna ve 2017 yılının başına sadece 3 gün kaldı. 2016 yılının bitmesine şahsen seviniyor olsam da (yılın suçu yok) bir çok acı olay yaşanması psikolojik olarak yıpranmamıza neden oldu.

 

 

“Size de çıkabilir.” denilerek satılan Milli Piyango’nun size çıkma olasılığı nedir?

Piyango çekilişlerinde, 7 küre ve her kürenin içerisinde 0’dan 9’a kadar rakamların yazılı olduğu toplar bulunur. Her küreden sadece bir top çekilir. İşte matematik burada devreye giriyor.

 

Her küreden çıkan bir rakamın gelme olasılığı 1/10’dur. Toplamda 7 küre bulunduğuna göre yedi kere 1/10 çarpmamız gerekir(1/10×1/10×1/10×1/10×1/10×1/10×1/10) yani 1/10.000.000(On milyonda bir).

[ilgili id=”6647″]

Hayatın içinden örnek verecek olursak;

-Köpek balığı saldırısına uğramaktan(%0,7 Binde Yedi) az
-Yürürken kaza geçirme olasılığınızdan(%0,2 Binde İki) az
-Merdivenlerden düşerek ölme ihtimaliniz, milli piyango numaralarını tutturma olasılığınızdan 4 kat daha fazla

Verilen örneklerden yola çıkarak Milli piyangoya umut bağlamış olmak sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Size isabet etmemiş olmasını sıkıntı yapmanıza gerek yok şimdiden geçmiş olsun.

İnternette rastladığım bu ironik ve benim düşüncelerime de uyan bir fotoğraf paylaşarak yazımı bitiriyorum. Paradan daha önemli olan şeyleri aklınızdan çıkarmayın.

Pi=3

Yan=Cehennem

Go=Gitmek

milli piyango matematik
Author:

Bir çok girişimde bulunarak çokça başarısız tecrübe yaşadı. Bu başarısızlıklarının gücüne güç kattığı görüşünde. 2003 yılında öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi'nde hala bu görevi başarıyla sürdürmekte. Sosyal medya ve internetin gücüne olabildiğince inanıyor ve kullanıyor. Sitenin yazılımı, içerik editörlüğünü ve pazarlamasını yürütmekte.

Etiketler