Uzun zamandır izlemek istediğim Dağ 2 filmini sonunda izleme fırsatı buldum. Uzun süre adından söz edilen film IMDB izleyici puanlamasında 10 üzerinden 10 alan tek film.

Kısaca filmin konusu

Teröristlerin elinden kurtulmayı başaran iki arkadaş Oğuz ve Bekir, 6 yıl sonra özel bir görev için Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne katılır. Timin özel görevi ise Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Ancak bu sefer düşman geçmişteki gibi bir tane değildir. MAK’ın karşısında bu acımasız coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla kuvvet vardır ve işler bu sefer hiç olmadığı kadar zordur.

Filmi öncelikle çok beğendiğimi söylemek isterim hatta burun kıvıran eşimin bile çıkışta çok istememiştim fakat gerçekten çok güzel filmdi demesi ayrıca dipnot olarak düşmek istiyorum. Dağ 2 , Dağ filminin devamı olma niteliğinde hatırladığım kadarıyla ilk filmde olan Oğuz ve Bekir karakterleri sadece ikinci filme tanışmış. Hikayenin birden ikiye geçiş kısmını oldukça beğendim saçmalama olmadan doğru bir şekilde ilerlemiş. Filmin güzel olması bence önce olayların verilmesi sonra da nasıl oluştuğunun gösterilmesidir. Bu sizi oradan alıp başka bir yere götürüyor. Filmin Oğuz ve Bekir’in daha doğrusu Oğuz’un bordo bereli olmayı kafasına koyup Bekir ile birlikte kayıt olmaları. Tabi ilk filmde gazi olan Oğuz ve Bekir’in zorlu süreci atlatmaları gerekiyor. Sınavlar ve eğitimlerini tamamlayarak ilk görevlerini beklemeye başlarlar. Onların sınavlara katılmalarını sağlayan Veysel komutanın özel timine katılmalarıyla ilk görevleri Kuzey Irakta terör örgütünün infaz etmeye çalıştığı Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Ekip başarılı bir şekilde Ceyda yı kurtarır ve ilerlerken önlerine gelen teröristlere müdahale ederek ilerlerken en son bir Türkmen köyüne varırlar. Buraya bir saldırının haberini alan tim gitmek ile kalmak arasında kalır ve en sonunda çocukları tahliye ederek kalmaya karar verirler. Gelen teröristlere başarılı bir şekilde karşı koyarken önce Mustafa çavuş sonrasında Eşref karakteri şehit düşer. En son olarak Veysel komutanda şehit düşmüş olur. Başarılı şekilde biten operasyon sonrası Oğuz ve Bekir Türkiye yi izlerken o yönden gelen helikopterler belirir. Filmin son sahneleri Veysel komutanın hep böyle hatırlayın dediği maç sahneleriyle son bulur.

Filimden aklımda kalanlar bunlar tek kelime ile muhteşem bir filmdi bu kadar güzel Türk filmi olması sevindirici.

Son olarak Ceyda karakterini kurtardıktan sonra kıyafetlerini değiştirme sahnesinin gösterilmesini fuzuli bulduğumu belirtmek isterim.

Filmin Oyuncularından Bazıları:

Çağlar Ertuğrul
Rolü : Üsteğmen Oğuz Çağlar

Ufuk Bayraktar
Rolü : Uzman Çavuş Bekir Özbey

Murat Serezli
Rolü : Kurmay Yarbay Veysel Gökmusa

Ahu Türkpençe
Rolü : Gazeteci Ceyda Balaban

Atılgan Gümüş
Rolü : Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Şahin

Murat Arkın
Rolü : Astsubay Kıdemli Üstçavuş Arif Sayar

Armağan Oğuz
Rolü : Çavuş Baybars Yücel

Bedii Akın
Rolü : Boran

Ahmet Pınar
Rolü: Astsubay Kıdemli Başçavuş Eşref Çullu

Atıf Emir Benderlioğlu
Rolü: Astsubay Kıdemli Başçavuş Batur Altınbilek

IMDB sitesinde Dağ Filmi siz de izlediyseyin puan verebilirsiniz.

Published On: 29 Aralık 2016 / Categories: BLOG / Tags: , , , , , /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.