Kafanızın içinden size seslenen bir ses duydunuz mu hiç?

“-Yine batırdım. Ben işe yaramazın tekiyim.”

“-Yapamıyorum, hiç yapamadım ve şimdi de başaramayacağım.”

“-Başkaları ile karşılaştırıldığımda ben hiçbir şeyim.”

Kendimizle konuşmak çoğu insanda yaşanan normal bir süreçtir. Ne zaman bu konuşma tarzı negatife döndü ve irrasyonel bir şekilde ilerledi, o zaman bir problem var demektir. İç konuşmayı tekrarladıkça stres seviyenizde bir artış görülür. Kendinize karşı söylediğiniz negatif söylemleri daha güçlü kılarsınız.

Peki, bu işin çözümü nedir? Birkaç basit psikoloji hilesi ile bu sorunun üstesinden gelebiliriz.

Buna kısaca, yeniden çerçevelendirme diyebiliriz.

Negatif bakış açınıza yeni bir çerçeve kazandıracak 6 zihinsel hile

Her gün yaptığınız iç konuşmanızı tanımlayın, kullandığınız dili tespit edin. Hepimizin yaptığı bir iç konuşma vardır. Seninki ne?Zihinsel bir not alın veya günün sonunda kullandığınız negatif sözler için bir günlük tutun. Yapamıyorum, nasıl yapacağımı bilmiyorum, mümkün değil, daima böyle yanlış yapıyorum gibi…Şimdi ise bunları ne zaman tam olarak kullandığınıza odaklanın. Sizi bunları kullanmaya iten tetikleyiciler ne? İş ile ilgili talepler mi? Ya da evde mi işler iyi gitmiyor?Nerede, kiminle olduğunuz not edin. Günün hangi saati olduğuna dikkat edin ve tam olarak duygularınızın ne olduğunu tespit edin.Sizin de fark ettiğiniz gibi kendinize karşı söylemiş olduğunuz negatif sözcükleri kendinize “yeter artık, dur” diyerek daha güçlü hissedebilir ve negatif söylemlerin etrafınız sarmasını engelleyebilirsiniz.Şimdi, derine doğru kazın ve varsayımlarınızı tekrardan bir düşünün. Gereksiz olmasına rağmen olumsuz bir şeyleri düşünüyor musunuz? Durdurun kendinizi, tekrardan düşünün ve olumlu bir şeyle değiştirip değiştiremeyeceğine bakın. Bunu yapamayacağım demektense bunu nasıl halledebilirim demeli ve yapmanın yollarını düşünmelisiniz. Olumlu düşünmek daha umut verici ve verimli, üretken.

Yeniden çerçevelendirme yöntemi ile sizi zorlayan irrasyonel fikirlerden kurtulursunuz. Size umutsuzluk veren ve yanlış yapmanıza sebep olan negatiflikten kurtulursunuz.

Published On: 19 Ekim 2016 / Categories: BLOG /

En Son Haberleri Almak İçin Abone Olun

Spam yok! Gizlilik Politikamız hakkında buradan bilgi edinin.